BP znížil odhad globálnych zásob zemného plynu o sedem rokov

12.6.2013

LONDÝN 12. júna (WEBNOVINY) – Britský energetický gigant BP výrazne znížil odhad globálnych zásob zemného plynu. Revízia sa značne dotkla ruských zásob, pričom za krajinu s najvyššími zásobami zemného plynu na svete označila Irán.

BP v pravidelnej každoročnej správe, ktorú zverejnil v stredu, informoval, že svetové preukázateľné zásoby plynu ku koncu minulého roka predstavovali 187,3 bil. kubických metrov. Ku koncu roku 2011 pritom podľa BP preukázateľné zásoby plynu boli vo výške 208,4 bil. kubických metrov. Revízia zásob o 21 bil. kubickým metrov sa zhruba rovná siedmim rokom globálnej spotreby plynu.

Najväčšia revízia sa týka zásob v Rusku, ktoré bolo mnohé roky svetovým lídrom v zásobách zemného plynu. Ku koncu minulého roka mala krajina podľa BP 32,9 bil. kubických metrov plynu, čo je pokles v porovnaní s objemom 44,6 bil. kubických metrov ku koncu roku 2011. Dôvod takejto výraznej revízie ruských zásob nebol podľa agentúry Reuters bezprostredne jasný. Irán so zásobami v objeme 33,6 bil. kubických metrov sa stal svetovou jednotkou prvýkrát za desaťročia.

BP tiež výrazne znížila rezervy zemného plynu v Turkménsku, a to na 17,5 bil. kubických metrov z úrovne 24,3 bil. kubických metrov. Revidovala tiež nadol zásoby v Kazachstane, Uzbekistane a Azerbajdžane. Čo sa týka ropy, BP odhaduje globálne zásoby na 1,669 mld. barelov, čo je mierny nárast v porovnaní s úrovňou 1,654 mld. barelov, ktoré uvádzala v predchádzajúcej prognóze zachytávajúcej stav ku koncu roku 2011.