Bratislavu a Košice naďalej straší realitná bublina

18.5.2012

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Realitná bublina v minulom roku naďalej pretrvávala v Bratislavskom a Košickom kraji.

Vyplýva to z údajov Poštovej banky, ktorá porovnávala priemerný ročný príjem domácností v jednotlivých regiónoch s cenou najpredávanejšieho bytu o rozlohe 60 metrov štvorcových.

V prípade, že cena bytu prevyšuje viac ako päťnásobne priemerný ročný príjem domácnosti, ide podľa analytičky banky Evy Sadovskej o realitnú bublinu. „Za kritický sa už ale považuje aj pomer nachádzajúci sa v intervale 4 až 5,“ doplnila.

Vlani cena bytu v Bratislavskom kraji prevýšila ročný disponibilný príjem domácnosti takmer sedemnásobne, čo podľa Sadovskej jasne indikuje existenciu realitnej bubliny. Od vypuknutia krízy v roku 2008 však ceny nehnuteľností v regióne hlavného mesta výrazne klesali a znížil sa tak aj analyzovaný pomer z úrovne 7,6 v roku 2008 na vlaňajších 6,6. Na to, aby v minulom roku Bratislavčanov realitná bublina nestrašila a aby bol pomer medzi cenou bytu a disponibilnými príjmami nižší ako 5, by však priemerná cena za jeden meter štvorcový nehnuteľnosti musela klesnúť približne o štvrtinu. V súčasnosti sa totiž pohybuje na úrovni 1 677 eur za meter štvorcový.

Ceny nehnuteľností sú nafúknuté aj v Košickom kraji, kde ľudia potrebujú viac ako päť ročných disponibilných príjmov domácnosti aby si mohli kúpiť byt s rozlohou 60 metrov štvorcových. Na východe Slovenska sa však na rozdiel od Bratislavy vyvíjali ceny od vypuknutia krízy odlišne. V roku 2009 sa totiž ich ceny znížili a analyzovaný pomer tak klesol tesne pod úroveň 5. V nasledujúcich dvoch rokoch však ceny na rozdiel od zvyšku Slovenska prevažne rástli a analyzovaný pomer sa tak opäť vrátil nad bublinu indikujúcu hranicu, keď vlani dosiahol výšku 5,3.

V kritickom pásme sa v uplynulom roku pohyboval aj Prešovský kraj s pomerom na úrovni 4,6 a Banskobystrický kraj s úrovňou 4 avšak medziročne mali klesajúcu tendenciu. Realitná bublina bola vlani neznámou v Trenčianskom, Trnavskom, Žilinskom kraji a Nitrianskom kraji. Práve posledný spomínaný región v období od roku 2008 nezažil realitnú bublinu, keď sa počas posledných štyroch rokov ani raz nenachádzal v kritickom rozpätí 4 až 5.