Cargo zvýši mzdy zamestnancov v tomto roku o tri percentá

28.1.2014

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. v tomto roku zvýši mzdy svojich zamestnancov, podobne ako ďalšie dve štátne železničné spoločnosti, o 3 % oproti minulému roku.

Ich tarifové platy tak vzrastú o 10 eur s účinnosťou od februára. Umožňuje to Podniková kolektívna zmluva na rok 2014, ktorú vedenie štátneho vlakového nákladného dopravcu v utorok podpísalo so zástupcami odborových centrál.

„Okrem toho bolo dohodnuté, že v prípade dosiahnutia plánovaného výsledku hospodárenia budú každému zamestnancovi vyplatené tri eurá za každý mesiac (od januára do decembra 2014), teda spolu 36 eur,“ informoval hovorca Carga Martin Halanda.

Priemerný plat je takmer osem stovák

Kolektívne vyjednávanie v Cargu sa začalo ešte v septembri 2013 predložením spoločného návrhu všetkých odborových organizácií zamestnávateľovi. Po šiestich kolách rozhovorov obe strany dospeli k dohode 21. januára tohto roka.

Priemerná mzda v Cargu vlani dosiahla 797 eur. Podľa Halandu tak bol splnený záväzok z Podnikovej kolektívnej zmluvy o zachovaní skutočne dosiahnutej priemernej mzdy za rok 2012, aby priemerná mzda neklesla.

Cargo očakáva za minulý rok stratu 24,9 milióna eur, čo je medziročne viac o 1 milión eur, resp. 4 %. V tomto roku plánuje stratu znížiť zhruba na 18 miliónov eur. Vyplýva to z prehľadu o hospodárení štátnych spoločností.

Vlani sa prepúšťalo

Cargo malo koncom minulého roka 6 342 zamestnancov a ich počet sa medziročne znížil o 480, resp. o 7 %. V závere roka 2012 bolo v spoločnosti 6 822 zamestnancov a koncom roka 2011 ešte 8 054 ľudí.

Počas vlaňajška pokračovalo v spoločnosti hromadné prepúšťanie. Pracovný pomer skončilo 460 zamestnancov a 56 zamestnancov prijali. V tomto roku spoločnosť nepredpokladá hromadné prepúšťanie zamestnancov.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. vznikla začiatkom roka 2005 rozdelením Železničnej spoločnosti, a. s. na dve samostatné spoločnosti, pričom prevzala jej aktivity v oblasti nákladnej železničnej prepravy. Spoločnosť má základné imanie 401,646 milióna eur.