Ceny na Slovensku rastú rýchlejšie ako je priemer EÚ

16.10.2012

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Medziročná inflácia v eurozóne bola v septembri na úrovni 2,6 % a medzimesačne sa celková hladina cien meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) zvýšila o 0,7 %.

Medziročná augustová inflácia v rámci celej EÚ bola 2,7 % a medzimesačná 0,6 %. Medziročná inflácia na Slovensku bola vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ, a to na úrovni 3,8 %.

Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku podľa metodiky EÚ zvýšila o 0,3. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Najnižšia medziročná inflácia bola v auguste v Grécku (0,3 %), Švédsku (1 %) a Lotyšsku (1,9 %). Najväčší rast cien v porovnaní s augustom minulého roka evidovali v Maďarsku (6,4 %), v Rumunsku (5,4 %) a v Estónsku (4,1 %).

V rámci celej eurozóny medziročne najviac zdražela doprava (4,8 %), bývanie (4,1 %) a alkohol a tabak (4 %). Medziročne klesli ceny telekomunikácií (-3,3 %) a najmenej vzrástli ceny vzdelávania (0,5 %). Medzimesačne najviac zdraželi odevy (14 %) a vybavenie domácností a vzdelávanie (zhodne o 0,5 %).

Ceny rekreácie a kultúry a hotelov a reštaurácií sa naopak znížili, a to zhodne o 1 %.