Česko zvýši spotrebné dane, zdražejú cigarety aj alkohol

19.6.2012

PRAHA 19. júna (WEBNOVINY) – Spotrebná daň na cigarety v Českej republike vzrastie v nasledujúcich dvoch rokoch o 15 halierov na kus, zvýši sa aj zdanenie cigár a výrazne stúpne aj daň z tabaku.

Ráta s tým novela zákona o spotrebných daniach, ktorú v utorok podľa informácii agentúry Mediafax odsúhlasila vláda premiéra Petra Nečasa.

Minimálny odvod z jednej cigarety na spotrebné dane je v tomto roku 2,10 CZK, na budúci rok to má byť 2,16 CZK a v roku 2014 až 2,25 CZK. V prípade cigár vzrastie daňové zaťaženie počas dvoch rokov o päť halierov na kus.

Spotrebná daň z tabaku sa zvýši tohtoročných 1 400 CZK na kilogram na 1 620 CZK v budúcom roku a na 1 800 CZK v roku 2014.

„Zmena sadzieb spotrebnej dane z cigariet je navrhnutá tak, aby sa k 1. januáru 2014 dosiahli minimálne sadzby spotrebnej dane, ktoré stanovuje európska smernica,“ uviedlo ministerstvo financií ako predkladateľ normy.

„Sadzba spotrebnej dane z tabaku bola stanovená na základe požiadavky vyplývajúcej z porady ekonomických ministrov, kde sa určilo priblíženie spotrebnej dane z tabaku na 75 % minimálnej sadzby pre cigarety v roku 2013 a na 80 % minimálnej sadzby pre cigarety v roku 2014,“ dodal rezort financií.

V prípade minerálnych olejov norma zavádza vrátenie dane, ak sa tieto oleje použijú pre mineralogické alebo metalurgické procesy. Spresniť sa má aj vrátenie daní v prípade takzvaných ostatných benzínov.

Materiál upravuje aj zákon o Colnej správe Českej republiky a to v súvislosti s úpravou právomoci kontrolovať poštové zásielky a v súvislosti s niektorými ďalšími čiastočnými úpravami technického charakteru. Novela má okrem vybraných ustanovení začať platiť od 1. januára 2013. Najprv ju však musí odsúhlasiť parlament a podpísať prezident.