Čína je piatym najväčším exportérom zbraní na svete

18.3.2013

PEKING 18. marca (WEBNOVINY) – Čína sa stala piatym najväčším exportérom zbraní na svete, pričom jej najväčším odberateľom je Pakistan.

Informovala o tom v pondelok skupina švédskych zbrojárskych expertov s tým, že Čína tak dosiahla najvyššie umiestnenie od čias studenej vojny.

Objem čínskeho vývozu zbraní od roku 2008 v porovnaní s predchádzajúcim päťročným obdobím narástol o 162 % a podiel krajiny na celkovom objeme zbrojárskeho obchodu na svete sa zvýšil z 2 % na 5 %, tvrdia odborníci zo Štokholmského medzinárodného mierového výskumného inštitútu (SIPRI).

Čína z pätice najväčších zbrojárskych veľmocí vytlačila Veľkú Britániu, priemyslu však naďalej dominujú USA, ktoré kontrolujú 30 % obchodu zo zbraňami, a Rusko, ktoré má na ňom podiel 26 %. Na treťom a štvrtom mieste v rebríčku sú Nemecko a Francúzsko.

Čína, ktorá je v súčasnosti druhou najväčšou ekonomikou sveta, sa stále zdokonaľuje vo vývoji moderného bojového vybavenia. V novembri 2012 krajina po prvýkrát predviedla svoje útočné vrtuľníky, rakety a bezpilotné lietadlá aj verejnosti.

Hlavným odberateľom čínskych zbraní však pravdepodobne naďalej ostane Pakistan, ktorému Čína dodáva 55 % svojej zbrojárskej produkcie, tvrdia experti zo SIPRI. K ďalším zákazníkom čínskych výrobcov patria Mjanmarsko, Bangladéš, Alžírsko, Venezuela alebo Maroko.