Čo musíte splniť, aby ste mali vedenie účtu zadarmo

17.1.2014

BRATISLAVA 17. januára (WBN/PR) – Ak sa vám zdá, že platiť každý mesiac banke štyri alebo päť eur za vedenie účtu je veľa, môžete sa poobzerať po lacnejšej banke alebo si zistiť ako si náklady na účet znížiť.

Viaceré banky na Slovensku ponúkajú za vernosť rôzne zľavy. Tie závisia na type balíka, aký v banke máte, ale najmä na vašej aktivite. Platí, čím viac transakcií na účte urobíte, tým menšie poplatky zaň zaplatíte. Banky tiež zohľadňujú výšku vašich úspor.

ČSOB odmeňuje klientov za aktivitu a vernosť. Pri najlacnejšom balíku Pohoda ho môžete mať zadarmo, ak máte v banke priemerný mesačný stav úspor minimálne vo výške 10 000 eur, čo je dosť vysoká suma.

Ak sa vám nechce toľko sporiť, môžete na poplatku za účet ušetriť aj tak, že vám chodia na účet platby v hodnote minimálne 400 eur mesačne a zároveň máte jednu zrealizovanú platbu s inkasom alebo trvalým príkazom a máte priemerný mesačný zostatok na účte minimálne 300 eur.

„Až 38 % klientov, ktorí majú balík ČSOB Pohoda, ho má bez poplatku,“ dodáva Zuzana Eliášová, hovorkyňa banky.

Podmienky na zľavu
 ČSOB – Pohoda – váš priemerný mesačný stav úspor min. vo výške 10 000 €, alebo – uskutočníte platby v hodnote min. 400 € mesačne, 1 platba s inkasom alebo 1 trvalý príkaz a priemerný mesačný zostatok na účte je min. 300 € OTP Banka – KontoPLUS – zľava 50% z ceny účtu ak máte platby za mesiac vo výške 650 € alebo vklady v sume 20 000 € – zľava 100% z ceny účtu ak máte platby za mesiac 1600 € alebo vklady v sume 30 000 € Prima Banka – Osobný účet  Osobný účet – váš priemerný denný kreditný zostatok je vo výške min. 10 000 €Sberbank – Slušný účet-váš priemerný zostatok na sporiacom účte je vyšší ako 10 000 €, alebo -váš priemerný mesačný zostatok na všetkých učtoch a vkladoch je vyšší ako 25 000 €Slovenská sporiteľňa – Osobný účet- vaše aktíva v SLSP sú v objeme min. 10 000 €Tatra Banka – Tatra PersonalTB- zľava 50% z ceny účtu ak urobíte aspoň 10 platieb platobnou kartou mesačne alebo využívate aspoň 2 úverové produkty -zľava 100% z ceny účtu ak je priemerná hodnota vašich vkladov a investícií vo výške 10 000 eurUniCredit Bank – Konto Champion – zľava 100% z ceny účtu ak splneníte všetky 5 kritérií :* – 5 platieb kartou za mesiac – prichádzajúce platby v sume 500 eur mesačne – vaše vklady a investície v banke dosiahnu 5 000 € – čerpáte v banke úverový produkt bez ohľadu na jeho výšku -zvolíte si zasielanie výpisov e-mailomVÚB Banka – Flexiúčet 5 – pri kontách v cene 5 €, 7 € a 9 € platí 100 % zľava, ak vaše vklady a úvery spotrebného financovania sú v min. výške 20 000 €Zuno Banka – Účet Plus-počas mesiaca zaplatíte kartou za nákupy 200 € a viac, alebo -váš priemerný zostatok na účte počas mesiaca je aspoň 6 000 €

*UniCredit Bank poskytuje zľavu vo výške 1 eur z ceny balíka za každé splnené kritérium v rámci vernostného programu – zľavový päťlístok

Úspory a platby kartou
Pri balíku Extra Pohoda musíte mať priemerný mesačný stav úspor v ČSOB aspoň 15 000 eur, aby ste ho mali zadarmo. Rovnakú sumu požaduje mať na Osobnom účte Exclusive aj Slovenská sporiteľňa, aby vám zaň nič neúčtovala.

Keď máte v Sporiteľni Osobný účet Mladý alebo Osobný účet získate ho zadarmo vtedy, ak máte v banke aktíva v objeme minimálne 10 000 eur.

„Mať účet zadarmo alebo znížiť si poplatok za vedenie účtu môžu všetci majitelia balíkov služieb, ktorí pravidelne platia kartou, keďže banka im vráti 0,5 % z objemu vybraných platieb,“ dodáva Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne.

Aj Sberbank vám odpustí poplatky za účet ak v nej máte úspory vyššie ako 10 000 eur. Ak klient platí mesačnú splátku úveru od Sberbank, má zadarmo všetky výbery z bankomatov všetkých bánk,“ upozorňuje na ďalšiu zľavu Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa banky v poradni na Banky.sk.

Na rozdiel od vyššie spomenutých bánk má mBank účet bez poplatkov aj bez podmienok.

Vekové zvýhodnenie
Viaceré banky zvýhodňujú pri poplatkoch za účet študentov. V ČSOB študenti, ktorí dokladujú, že sú na dennom štúdiu, majú účet bez poplatku. To isté platí aj v Slovenskej sporiteľni, ktorá má účet bez poplatkov aj pre stredoškolákov.

ČSOB má aj detský balík Sloník pre deti do 15 rokov. „Pokiaľ je na ňom každý mesiac vklad vo výške 10 eur, neplatí sa za jeho vedenie ani cent,“ dodáva Eliášová.

Prehľad študentských a detských účtov
ČSOB -študentský účet fun
ČSOB -Detský balík Sloník
OTP banka -READY konto