Cukrárne a kvetinárstva nevydávajú správne bločky za nákup

2.6.2013

BRATISLAVA/PREŠOV 2. júna (WEBNOVINY) – Každá druhá cukráreň či kvetinárstvo v Prešove nevydáva zákazníkom správne bločky za nákup. V máji kontrolóri finančnej správy preverili 60 podnikov a chyby našli v 36 prevádzkach.

Išlo o porušenia príslušných ustanovení zákona o elektronických registračných pokladniach.

„Počas akcie udelili pokuty v celkovej výške 4 670 eur,“ informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Kontrolná akcia v Prešove sa uskutočnila v sobotu 18. mája 2013 od 8:00 do 16:00. Kontrolóri finančnej správy sa zamerali na cukrárne, predajne zmrzlín a kvetinárstva (predaj rezaných, črepníkových, umelých kvetov a doplnkového sortimentu). „Cieľom kontrol bolo zistiť, či prevádzky riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladní a či im následne vydajú pokladničný doklad,“ dodala Macíková.

Na kontrolnej akcii sa zúčastnilo viac ako 50 zamestnancov finančnej správy – daňových kontrolórov a colníkov. K najčastejším prehreškom patrilo nepoužitie pokladnice pri evidencii tržby, nezaevidovanie hotovosti v pokladnici či neoznačenie tovaru alebo služby. V niektorých prípadoch podnikateľ tržbu zaevidoval, ale nevydal doklad z pokladne, alebo pokladničný doklad (paragón) neobsahoval zákonom stanovené údaje.