Cyprus vraj žiadal o pomoc Rusko, na odpoveď čaká

21.6.2012

NIKÓZIA 21. júna (WEBNOVINY) – Cyprus požiadal na politickej úrovni Rusko o bilaterálnu pôžičku, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený cyperský predstaviteľ.

Vyjadril sa tak krátko po tom, ako námestník ruského ministra financií Sergej Storčak novinárom povedal, že Moskva nedostala od Cypru žiadosť o finančnú pomoc.

Na Cypre sídlia stovky ruských firiem a bánk. „Na Rusko sme sa obrátili s politickou žiadosťou a čakáme na odpoveď, “ povedal cyperský predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity. „Požiadali sme o to na politickej úrovni…žiadosť je podaná, niet o tom pochýb,“ povedal cyperský predstaviteľ, ktorý to odmietol bližšie komentovať.

Cyprus potrebuje financie na úrovni 10 percent svojho hrubého domáceho produktu (HDP), aby do 30. júna poskytol pomoc svojej druhej najväčšej banke. Obrátiť sa môže na Európsku úniu alebo Rusko alebo požiadať o kombináciu pomoci zo strany Bruselu a Moskvy.

Cyprus musí do konca budúceho týždňa rekapitalizovať svoju banku Cyprus Popular. Prejavuje však známky neochoty požičať si z eurovalu čiže z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) pre obavy, že sa to bude spájať s nepopulárnymi úspornými opatreniami, pričom o osem mesiacov budú v krajine voľby. V roku 2011 Rusko Cypru požičalo 2,5 mld. eur.