Cyprus zavádza špeciálne dane, očakáva zvýšenie príjmov

13.3.2013

BRUSEL 13. marca (WEBNOVINY) – Cyprus možno bude potrebovať menšiu finančnú injekciu zo zahraničia, než sa predpokladalo. Krajina totiž plánuje dodatočný príjem rozpočtu získať vďaka špeciálnej dani z bankových vkladov a ďalších daní. Agentúru Reuters o tom informovali predstavitelia eurozóny, ktorí nechceli byť menovaní.

Podľa prvotných odhadov by Nikózia na rekapitalizáciu svojich bánk a pokrytie štátnych výdavkov mala potrebovať okolo 17 mld. eur.

„Tento odhad sa znížil na približne 10 až 13 mld. eur. Je to najmä preto, že situácia krajiny sa zmenila a pre návrhy na mimoriadne dane sa zmenil aj odhad toho, aký objem financií si krajina dokáže zabezpečiť svojpomocne,“ vyhlásil jeden z nemenovaných predstaviteľov EÚ.

Špeciálna daň by sa pritom mohla uvaliť priamo na bankové vklady a nie na zisky z nich, ako sa špekulovalo koncom minulého týždňa. „Podobne to urobilo Taliansko koncom 90. rokov,“ dodal zdroj agentúry Reuters.

Medzinárodní veritelia s Nikóziou preberajú tiež možnosť vyššieho zdanenia firiem z dnešných 2,5 % na 12,5 %. Medzinárodný menový fond (MMF) by okrem toho chcel, aby ostrovný štát zaviedol daň z finančných transakcií.

Cyperskí predstavitelia to však odmietajú, pretože sa obávajú, že zvýšený tlak na zahraničných investorov by mohol viesť k odlivu kapitálu a poškodeniu obchodného modelu krajiny. Nemeckí predstavitelia sú však presvedčení, že práve tento model by mohol byť vhodný na pranie špinavých peňazí. S podporou Holandska, Fínska a MMF preto požadujú, aby sa na finančnej pomoci Cypru podieľali aj klienti cyperských bánk s veľkými vkladmi, z ktorých mnohí sú podnikatelia z Veľkej Británie a Ruska.

Predstavitelia eurozóny očakávajú, že rozhodnutie o poskytnutí finančnej pomoci Cypru by mohlo padnúť dokonca marca. Jednou z podmienok schválenia je schválenie nemeckým parlamentom, ktorý svoj súhlas zas podmieňuje vyjadrením ministrov financií eurozóny, že Cyprus pomoc vôbec potrebuje.

O čím nižšiu sumu pritom bude krajina žiadať, o to väčšia je šanca, že bude nemecký parlament tesne pred voľbami v krajine súhlasiť.