Dane vo svete stúpajú, najvyššie sú v SAE

14.1.2013

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Priemerná globálna nepriama daň ku koncu minulého roka narástla o 0,17 % na 15,5 %.

Vyplýva to z prieskumu o dani z príjmov právnických osôb a nepriamych daniach, ktorý každoročne uskutočňuje spoločnosť KPMG International.

Najvýraznejší nárast nepriamych daní podľa prieskumu zaznamenala Afrika spolu s Áziou, a to konkrétne zo 14,17 % na 14,57 %, resp. z 11,84 % na 12,24 %. „Predpokladáme, že priemerná globálna nepriama daň naďalej porastie aj v roku 2013, pretože vlády majú tendenciu oživovať ekonomiku,“ uviedol Tim Gillis z oddelenia Global Indirect Tax Services spoločnosti KPMG. Zároveň dodal, že počas roku 2013 sa zmení aj daňový systém niekoľkých krajín, vrátane Fínska, Dominikánskej republiky a Cypru.

Globálna priemerná daň z príjmov právnických osôb naopak zaznamenala v roku 2012 mierny pokles, konkrétne o 0,09 % na 24,43 %. Návrhy rozpočtov viacerých krajín sveta podľa KPMG hovoria o znižovaní tejto daňovej sadzby. „Thajsko navrhlo, aby ich daňová sadzba poklesla o neuveriteľných 7 percent – z 30 % na 23 %, čím chce pritiahnuť zahraničných investorov,“ uviedol Gillis.

Najvyššie dane mali Spojené arabské emiráty

Medzi ostatné krajiny, ktoré plánujú podniknúť rovnaké avšak menej radikálne kroky, patrí napríklad Mexiko, Švédsko a Ekvádor.

Vlády podľa KPMG väčšinou zvyšujú nepriame dane, aby zvýšili príjmy do svojich rozpočtov, ale znižujú sadzby dane z príjmov právnických osôb, aby pritiahli investorov.

Najvyššiu, až 55 % daňovú sadzbu z príjmu právnických osôb, mali podľa zistení KPMG International Spojené arabské emiráty (SAE), nasledovali USA so 40 % a Japonsko so sadzbou 38,01 %. Medzi krajiny s najnižšou daňou z príjmov právnických osôb, patrila Čierna Hora (9 %), nasledovalo niekoľko štátov s 10 % ako Srbsko, Cyprus, Paraguaj a Katar.

KPMG upozorňuje, že zákonom stanovené daňové sadzby sú niečo iné ako efektívne daňové sadzby. „Napríklad, SAE v podstate nevyberajú daň z príjmov právnických osôb,“ uvádza KPMG. Pri nepriamych daniach drží status najvyšších marginálnych nepriamych daňových sadzieb Maďarsko (27 %), Island (25,5 %) a Švédsko, Dánsko, Nórsko a Chorvátsko (25 %).

Dane stúpli aj na Slovensku

V decembri 2012 slovenský parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov.

Tá s účinnosťou od 1. januára 2013 priniesla okrem ďalších zmien zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb z pôvodných 19 percent na 23 percent.

„Bude zaujímavé sledovať vývoj rozpočtových výnosov z dane z príjmov, ako aj zmeny v sadzbách dane z príjmov v iných krajinách, predovšetkým v regióne Strednej a Východnej Európy,“ povedal Branislav Ďurajka, partner KPMG na Slovensku.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 150 krajinách a jej členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 138 tis. ľudí. V SR reprezentuje túto medzinárodnú sieť spoločnosť KPMG Slovensko, ktorá v krajine pôsobí od roku 1991 a zamestnáva 280 pracovníkov.