Dánsko má najvyšší ekonomický rating, podľa Agentúry Fitch

5.9.2013

LONDÝN 5. septembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila najvyšší úverový rating Dánska a jeho výhľad vidí ako stabilný. Spoločnosť o tom informovala v stredu.

Agentúra Kodani potvrdila najvyšší dlhodobý úverový rating (IDR) na úrovni AAA, ako aj krátkodobý IDR na stupni F1+.

Podľa autorov hodnotiacej správy, zachovanie najvyššieho ratingu podporuje fakt, že dánska ekonomika je relatívne bohatá, rôznorodá a vytvára relatívne veľkú pridanú hodnotu. Krajina sa tiež môže spoľahnúť na silné a transparentné úrady, ktoré prispievajú k stabilnému politickému a hospodárskemu prostrediu.

Spoločnosť Fitch vo svojej správe poukázala tiež na nízku a stabilnú infláciu, stabilný bankový sektor a silnú fiškálnu disciplínu. Práve vďaka nej Dánsko kríza v eurozóne veľmi nepoznačila, zadlženie krajiny je veľmi nízke a prebytok bežného účtu Kodane v roku 2012 dosiahol 5,7 % hrubého domáceho produktu.

Výhľad ratingu je podľa ratingovej agentúry stabilný, mohlo by ho však ovplyvniť prípadné zhoršenie globálnej hospodárskej situácie alebo zhoršenie krízy v európskej menovej únii. Potenciálnou hrozbou pre dánsku ekonomiku je podľa správy agentúry Fitch aj vysoké zadlženie domácností v krajine, ktoré v roku 2012 dosahovalo dvojnásobok ich disponibilného príjmu.

Konkurenčné ratingové agentúry Standard & Poor’s a Moody’s Dánsko tiež hodnotia na najvyššej úrovni AAA resp. Aaa so stabilným výhľadom.