Detroit skrachoval, USA prežívajú najväčší mestský bankrot

19.7.2013

DETROIT 19. júla (WEBNOVINY) – Detroit vyhlásil bankrot a požiadal o bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Stalo sa tak v noci zo štvrtka na piatok nášho času po zasadnutí mestskej rady.

Spojené štáty prežívajú najväčší mestský bankrot v dejinách.

Informovala o tom agentúra Reuters. Krach vyhlásil guvernér štátu Michigan Rick Snyder so slovami, že je to jediná možná alternatíva. „Je to ťažký krok, ale jediná schodná cesta, ako vyriešiť problém, ktorý nás trápil šesť rokov,“ povedal Snydera.

Dlh amerického mesta sa vyšplhal na 18,5 miliardy dolárov. Mesto pozastavilo platby niektorým veriteľom, aby bolo schopné realizovať základné služby pre obyvateľov. Veriteľov vyzvalo, aby znížili hodnoty svojich pohľadávok.

Úrady počas 30 až 90-dňového obdobia posúdia, či je Detroit spôsobilý pre ochranu pred veriteľmi.

Situácia v meste je neúnosná. Podľa New York Times ide o typický príklad vzostupu a pádu. Mesto sa stalo symbolom hospodárskej krízy USA. Detroit sa začal rozvíjať v prvej polovici 20. rokov minulého storočia s príchodom automobilového priemyslu, v 50. rokoch tu žilo 1,8 milióna obyvateľov, v súčasnosti iba 700-tisíc ľudí. Viac ako tretina z nich žije pod oficiálnou hranicou chudoby. Detroit je najchudobnejším veľkým mestom v Spojených štátoch.

V meste sa nachádzajú tisíce schátralých budov. Podľa agentúry Reuters 40 percent mestského osvetlenia nefunguje, základné služby ako polícia či hasiči sú v rozklade.

Detroit Chapter 9 Bankruptcy Filing – WXYZ