Dôchodky sa budú zvyšovať dočasne o pevnú sumu
BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Dôchodky by sa mali dočasne každoročne zvyšovať o rovnakú pevnú sumu.
Potvrdil to minister práce a sociálnych vecí Ján Richter po tom, ako ho do funkcie oficiálne uviedol premiér Robert Fico.
„Podľa všetkého prijmeme ten prístup, že valorizácia pôjde pevnou sumou,“ povedal nový minister práce. Podľa neho sa na tomto opatrení, ktoré má pomôcť tzv. starodôchodcom, už dohodol s Jednotou dôchodcov na Slovensku.
Nie je to systémové riešenie
Zvyšovanie dôchodkov o rovnakú čiastku však bude len dočasným riešením. „Bude to isté riešenie na obdobie, kedy by sme sčasti eliminovali rozdiely medzi starodôchodcami a tými dôchodcami, ktorí od 2004 majú iným spôsobom vyrátaný dôchodok,“ povedal.
Nový šéf rezortu práce a sociálnych vecí pripustil, že zvyšovanie penzií o rovnakú sumu nie je „celkom systémové riešenie“. Ideálnym systémovým prístupom k riešeniu starodôchodcov by podľa Richtera bolo to, keby sa ich dôchodky jednorazovo zvýšili.
„Objektívne na to v tomto období konsolidácie verejných financií nemáme,“ priznal Richter. Jeho úlohou ako ministra práce bude dosiahnuť, aby sa aj po zmene systému valorizácie dôchodkov zachoval objem prostriedkov určený na zvyšovanie penzií.
Štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian pre agentúru SITA uviedol, že zvyšovanie dôchodkov o rovnakú sumu bude zrejme vychádzať tak ako doteraz zo spriemerovania medziročného rastu cien a zvyšovania priemernej mzdy. Aj po zavedení valorizácie dôchodkov o pevnú sumu bude podľa neho vláda naďalej penzistom s nižším dôchodkom vyplácať vianočné príspevky.
Zmeny v dôchodkoch chcel urobiť aj Radičovej kabinet
Exministerka práce Viera Tomanová v auguste 2010 ako opozičná poslankyňa kritizovala vtedajšiu vládu Ivety Radičovej za to, že chce zaviesť väčšiu solidaritu pri valorizácii dôchodkov. Podľa vtedajších predstáv ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála sa totiž mali penzie zvyšovať dvoma sumami.
Prvá suma by bola rovnaká pre všetkých penzistov bez ohľadu na výšku dôchodku a druhá by bola daná istým percentom z výšky poberanej penzie. „Budeme pridávať ľuďom, ktorí možno ani nepracovali, ktorí robili prácu veľmi málo produktívnu, ktorí zarábali nízke mzdy a ideme ich valorizovať takou istou sumou…,“ upozornila Tomanová počas rokovania parlamentného sociálneho výboru o programovom vyhlásení vlády.
Ako pokračovala, do roku 2015 sa pritom vyššie dôchodky redukujú. „Redukujeme vyššie osobné mzdové body. To je nivelizácia dôchodkov,“ zdôraznila.
Bývalá vláda nakoniec schválila návrh, aby sa dôchodky v rokoch 2013 až 2016 zvyšovali o rovnakú pevnú sumu. Tá mala závisieť od dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku. Od roku 2017 sa mali penzie upravovať smerom nahor podľa dôchodcovskej inflácie, teda percentuálne.
Tento zámer však nakoniec bývalá vládna koalícia pre pád vlády nestihla schváliť. V súčasnosti sa dôchodky upravujú o percento, ktoré vzniká spriemerovaním medziročného rastu priemernej mzdy a medziročnej inflácie za prvý polrok predchádzajúceho roka.