Doprastav zachraňujú exmajitelia, účty má voľné

10.6.2013

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Jedna z najväčších domácich stavebných spoločností Doprastav, a.s. má opäť odblokované bankové účty a môže obnoviť utlmené práce.

Umožnilo to, že jej doterajší rozhodujúci spolumajitelia Dušan Mráz a Ivan Šesták sa vrátili späť s cieľom zachrániť firmu pred konkurzom.

Nedávno predali svoj väčšinový podiel v Doprastave nemenovanej firme, ale z predaja napokon vzišlo, a podielu v spoločnosti sa zbavil aj menšinový akcionár český Metrostav a.s.

„Banky nám odblokovali účty, aby firma mohla naplno fungovať. Takýto dlhodobý stav by totiž firmu mohol ohroziť a spôsobiť jej koniec,“ povedal pre pondelňajšie vydanie denníka Hospodárske noviny (HN) Mráz.

Banky podľa neho presvedčili úprimnou snahou, aby spoločnosť fungovala. Na rokovaniach sa zúčastnili Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka, Eximbanka a rozhovory v pondelok pokračujú.

Štruktúra firmy sa zmení

Mráz je opäť členom predstavenstva Doprastavu, kde bol predtým predseda. Ním má zostať generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Androvič. Akcionárska štruktúra Doprastavu sa má zmeniť.

„Pre nás je dôležité, že Doprastav bude fungovať,“ povedal ďalej v rozhovore Mráz bez toho, aby spresnil zloženie akcionárov. Potvrdil však, že spolu so Šestákom sú väčšinoví akcionári a ďalší sú drobní.

„Čo bude ďalej, to sa uvidí neskôr,“ dodal Mráz s tým, že budú hľadať investora, lebo firma potrebuje peniaze. Podľa neho je jedno, či bude domáci alebo zahraničný.

„Budeme robiť na tom, aby sme investora dotiahli. Máme už aj nejakých vytypovaných,“ dodal.

Metrostav by ním v tejto chvíli nemal byť. Na problémy v Poľsku v podobe stratových zákaziek, ktoré mali byť príčinou nepriaznivej finančnej situácie Doprastavu, podľa Mráza majú riešenia. „Keby neexistovali, tak s pánom Šestákom do toho nejdeme,“ uviedol.

Banky pred vyše týždňom zablokovali Doprastavu prístup k peniazom po tom, čo valné zhromaždenie spoločnosti 23. mája neschválilo zvýšenie základného imania o potrebných 17 mil. eur, teda o polovicu.

Problémy došli z Poľska

Ďalším dôvodom bola zmena akcionárov. Do spoločnosti mal vstúpiť veľkopodnikateľ František Hodorovský.

„Kúpne zmluvy sme mali podpísané, ale nie s pánom Hodorovským. Bolo to s firmou, kde František Hodorovský nebol ani konateľom. Keďže však firma niekoľko dní na to, ako boli akcie prevedené, zastala, tak sme nechceli dopustiť, že spoločnosť pôjde do konkurzu,“ vysvetlil Mráz, prečo sa opäť vrátili do Doprastavu.

Spoločnosť zamestnáva okolo 1 350 pracovníkov, pred štyrmi rokmi ich mala 3 500. Vlani spoločnosť prehĺbila stratu na 50 mil. eur.

Problémy Doprastavu môžu spôsobiť škody aj štátu. Štátna Eximbanka sa podľa HN zaručila za diaľničný projekt firmy v Poľsku sumou 14 mil. eur. Ak by spoločnosť skrachovala alebo nedokončila projekt Eximbanka zaplatí jeho záväzky.

Poľská pobočka Doprastavu, tvrdia noviny, je na mizine, lebo tam jej štát neplatí a ešte ju aj pokutuje za časový sklz. Hodorovský chcel oddeliť poľskú a slovenskú časť Doprastavu. Už to nestihne, keďže pre zablokované účty, odstávku výroby a hrozbe prepúšťania musel firmu vrátiť do rúk bývalým vlastníkom.

„Zdá sa, že bankové inštitúcie spolu s veriteľmi donútili bývalých pôvodných akcionárov Doprastavu k spätnému odkúpeniu akcií a tým k zaplateniu za zlé rozhodnutia z posledných dvoch rokov,“ vyhlásil pre HN Hodorovský.