Dôvera nemusela odviesť daň zo stámiliónov eur

30.1.2014

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Zdravotná poisťovňa Dôvera nemusela zdaniť sumu 461 miliónov eur, ktorá predstavuje rozdiel medzi predajnou cenou poisťovne a ocenením jej poistného kmeňa. Taký by mal byť výsledok daňovej kontroly v Dôvere. Píše portál eTrend.sk.

Daniel Lipšic: Štát prišiel o 90 miliónov

Ako internetová stránka týždenníka Trend pripomína, finančná správa začala kontrolu v úvode minulého roka na podnet exministra vnútra Daniela Lipšica, podľa ktorého neodvedením dane prišiel štát o takmer 90 miliónov eur.

„Na základe nám dostupných informácií, ktoré sa opierajú o záverečnú zápisnicu z daňovej kontroly, môžeme konštatovať, že transakcia z roku 2009 prebehla v súlade so zákonom a daňovými predpismi SR, a preto rok starý podnet poslanca Lipšica je bezpredmetný,“ uviedol pre Trend hovorca Penta Investments Martin Danko.

Finančná správa podľa portálu informáciu o kontrole nekomentovala, keďže podlieha daňovému tajomstvu.

Neplatila daň zo záporného goodwillu

Preverovanie malo byť zamerané na operácie v roku 2009, keď poisťovňu Dôvera kúpila poisťovňa Apollo. Ako Trend podotýka, v tom čase mala v obidvoch akcionársky vplyv Penta. Kúpna cena za Dôveru bola 113 miliónov eur, po ocenení jej poistného kmeňa sa však jej hodnota zvýšila na 574 miliónov eur.

Rozdiel 461 miliónov eur vykázala poisťovňa ako záväzok voči akcionárom, teda záporný goodwill, z ktorého sa v roku 2009 daň neplatila.

Podľa Lipšica mala poisťovňa rozdiel považovať za nepeňažné plnenie, ktoré zdaneniu podliehalo. Z toho titulu dal aj podnet. Ako Trend ďalej píše, audítorská spoločnosť Deloitte, ktorá overovala účtovnú závierku Dôvery, tiež vo svojej správe spomína, že kúpna cena bola nižšia ako ocenenie nadobudnutého majetku.

Podľa výročnej správy za rok 2009 vykázala zdravotná poisťovňa daň cez 13-tisíc eur.