Druhý úsek D1 Jánovce – Jablonov bude hotový o dva roky

12.8.2013

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Práce na stavbe druhého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra trvajú od júna minulého roka a podľa plánov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s. by mali byť ukončené v júli 2015.

Súčasťou východnej časti diaľnice Jánovce – Jablonov medzi Levočou a Spišským Podhradím bude 591 metrový dvojrúrový tunel Šibenik, kde v pondelok pri razení následkom výbuchu zahynul jeden pracovník a piati sa zranili.

Výstavbu D1 Jánovce – Jablonov, druhý úsek uskutočňuje združenie stavebných spoločností Eurovia SK, a.s. Eurovia CS, a.s. Praha a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Zmluvná cena za vypracovanie projektovej dokumentácie a stavebné práce je 126,26 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Zmluvu o dielo uzavrela NDS so stavebným združením v máji 2012. Stavbu tunela Šibenik pre uvedené združenie kompletne zabezpečuje subdodávateľsky firma TUBAU, a.s. so sídlom v Žiline.

Prípravné práce na portálovej jame tunela Šibenik mali byť podľa plánu dokončené do konca tohto roka. Podobne ako diaľničný privádzač Levoča v dĺžke 985 metrov a kruhová križovatka pri Levoči. Súčasťou druhého úseku D1 Jánovce – Jablonov bude dvanásť mostov a veľké ľavostranné odpočívadlo pri Levoči.

Externý stavebný dozor na stavbe druhého úseku D1 pri Levoči, vrátane susedného prvého úseku v dĺžke 9 kilometrov, zabezpečuje Združenie SD Jánovce Jablonov. Členmi združenia sú firmy AE Dozoring, s.r.o. a Infraprojekt, s. r. o. so sídlom v Bratislave. Zmluvná cena stavebného dozoru je 1,888 mil. eur bez DPH.

Na stavbe prvého úseku D1 Jánovce – Jablonov sa vlani začiatkom novembra pri betonáži diaľničného mosta zrútila podperná konštrukcia. Zahynuli vtedy štyria robotníci. Práce boli obnovené až v apríli tohto roka, pričom tragická udalosť spôsobila polročné predĺženie pôvodného plánovaného termínu ukončenia stavby. Namiesto koncom tohto roka by mala byť hotová v júni 2014.

Práce na prvom, západnom úseku D1 pri Levoči trvajú od júna 2011. Stavbu 9-kilometrového úseku diaľnice realizuje združenie Váhostav – SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s. za zmluvnú cenu 59,94 mil. eur bez DPH. Oba úseky D1 Jánovce – Jablonov majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.