Dušan Muňko zostáva šéfom Sociálnej poisťovne, odškodnia ho

5.9.2012

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne bude aj naďalej Dušan Muňko.

Po rokovaní vlády o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Vláda Roberta Fica v stredu formálne odmietla návrh predošlého ministra práce Jozefa Mihála na odvolanie Dušana Muňka z pozície šéfa poisťovne, ktorý kabinetu vrátil na opätovné prerokovanie Ústavný súd SR.

Ako uviedol minister práce Ján Richter, s Dušanom Muňkom sa dohodol na odškodnení za ušlú mzdu vo výške 106 tis. eur.

„Pán Muňko chce prevziať finančné náležitosti, ktoré s tým súvisia a celú sumu chce kompletne venovať na charitu,“ povedal Richter.

Ako ďalej uviedol, peniaze chce Muňko dať na kúpu prístroja pre detskú nemocnicu. Minister pritom očakával, že Muňkovi bude ako morálna satisfakcia stačiť rozhodnutie Ústavného súdu SR a nebude žiadať finančné odškodnenie za ušlý zárobok.

Muňko sa zdá poslaneckého mandátu

Muňko ministrovi súčasne sľúbil, že sa do konca tohto mesiaca vzdá svojho poslaneckého mandátu.

„Do konca mesiaca sa s touto otázkou vysporiada, aby sa mohol plne venovať len riadeniu Sociálnej poisťovne,“ povedal Richter.

Úlohy, ktoré stoja pred Sociálnou poisťovňou, sú podľa ministra tak náročné, že by nebolo možné súčasne plniť úlohy, ktoré vyplývajú z postavenia poslanca Národnej rady a generálneho riaditeľa. Očakáva, že Muňko urobí na pozícii šéfa Sociálnej poisťovne všetko pre to, aby poisťovňa dosahovala minimálne také výsledky hospodárenia, aké vykazovala v poslednom období.

Ústavný súd SR zrušil uznesenie vlády Ivety Radičovej z 27. augusta 2010 o odvolaní Dušana Muňka z pozície šéfa poisťovne. Muňko tak pokračuje vo výkone tejto funkcie, do ktorej bol vymenovaný 21. augusta 2008. Odvolanie Muňka z pozície šéfa poisťovne bývalá vláda odôvodnila tým, že boli závažne porušené zákony v oblasti hospodárenia Sociálnej poisťovne. Ako v auguste 2010 po rokovaní vlády informovala vtedajšia premiérka Iveta Radičová, dôvody na odvolanie Muňka boli také závažné, že sa nimi bude zaoberať Úrad boja proti korupcii.

Neboli dodržané procesné práva odvolaného riaditeľa

Z nálezu Ústavného súdu SR pritom vyplýva, že rozhodnutie vlády malo obsahovať zákonný dôvod na odvolanie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, intenzitu porušenia zákonom ustanovených povinností, ktorých sa dopustil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, ako aj stručné a jednoznačné odôvodnenie rozhodnutia vlády.

„V rámci postupu, ktorý predchádzal prijatiu namietaného uznesenia vlády, neboli dodržané procesné práva odvolaného generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne,“ tvrdí ústavný súd. Namietané uznesenie vlády pritom podľa súdu neobsahuje dôvody odvolania generálneho riaditeľa poisťovne, ani neobsahuje odkaz na príslušné ustanovenie zákona o sociálnom poistení identifikujúce dôvod odvolania generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne.

Lopatka sa svojej funkcie vzdal

Bývalá vláda Ivety Radičovej po odvolaní Muňka z funkcie šéfa poisťovne vymenovala ako jeho nástupcu Ľuboša Lopatku. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál navrhoval, aby vláda Lopatkovi za výsledky jeho práce na poste šéfa poisťovne priznala odmenu takmer 55,4 tisíc eur. Kabinet Ivety Radičovej však nakoniec o takomto návrhu nerokoval. Bývalá premiérka pritom označila navrhovanú odmenu pre Lopatku za neprimerane vysokú.
Lopatka sa však začiatkom júla tohto roka vzdal svojej funkcie.

Dôvodom takéhoto kroku bolo podľa neho to, že mal iný názor v oblasti personálnej politiky v Sociálnej poisťovni. Podľa ministra práce a sociálnych vecí je úplne logické, že Lopatka po svojom nástupe do funkcie odvolával riaditeľov pobočiek Sociálnej poisťovne. „Je záujem, aby sa do funkcie vrátili,“ povedal vtedy Richter. Pre Lopatku by podľa ministra mohlo byť nepríjemné, keby mal do funkcií menovať osoby, ktoré v minulosti odvolal.