ECB možno nebude musieť použiť nekonvenčné nástroje

7.6.2013

VIEDEŇ 7. júna (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne nebude musieť použiť nekonvenčné opatrenia v menovej politike, aby stimulovala ekonomiku eurozóny.

Povedal to v piatok člen Rady guvernérov ECB Ewald Nowotny. Šéf banky Mario Draghi vo štvrtok uviedol, že centrálna banka eurozóny má okrem úrokových sadzieb k dispozícii celý rad možností, ale ekonomické podmienky v súčasnosti nie sú dôvodom na takéto kroky.

„Ako Draghi vždy hovorí, máme to na polici, a uvidíme, čo z nej vezmeme, alebo či to vôbec bude nutné,“ konštatoval Nowotny.

„Pretože, ak ekonomické zlepšenie v druhej polovici tohto roka príde, ako v to dúfame, to ukáže, v akom rozsahu budú dodatočné opatrenia nutné, ak vôbec budú nutné,“ poznamenal. Táto prognóza, ktorá je založená na očakávanom zlepšení exportu a domáceho dopytu, však podľa jeho slov čelí významným rizikám.

Nowotny ďalej uviedol, že nepozoruje rozširovanie deflačných tendencií z južných členov eurozóny do celého bloku. „V prípade eurozóny ako celku to nepozorujeme,“ konštatoval. Pokiaľ ide o eurozónu, ECB podľa neho nepozoruje ani inflačné ani deflačné riziká.