Enel pýta za Mochovce viac, premiér by elektrárne kúpil späť

19.12.2012

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, a.s. (SE), žiada na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) ďalších takmer 800 mil. eur.

Po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu o tom informoval premiér Robert Fico. „Taliansky investor stále pýta ďalšie peniaze. To jednoducho už je absolútne neakceptovateľné,“ povedal Fico.

Pôvodne mala dostavba mochovských blokov stáť zhruba 3 mld. eur. Štát sa pre tento projekt vzdal vyplácania dividend zo Slovenských elektrární do roku 2014.

„Musíme vzniesť závažné výhrady voči spôsobu akým talianska spoločnosť riadi tento proces, preto aj sme požiadali našich zástupcov v predstavenstve Slovenských elektrárni, kde ako viete, štát má iba 34 %, aby v žiadnom prípade nepodporovali návrhy na ďalšie navyšovanie výdavkov,“ dodal Fico.

Dostavba už mala pracovať

Premiérovi sa nepáči ani postup prác pri dostavbe Mochoviec. Harmonogram, ktorý je nastavený, je podľa neho neakceptovateľný.

„Stav je taký, že dnes sa už malo navážať palivo a mali sme postupne spúšťať blok, vyzerá to, že ďalších 22 mesiacov je pred nami, čo len potvrdzuje, že riadenie tejto dostavby nie je efektívne a dostatočné,“ povedal Fico.

Pôvodne mal byť tretí mochovský blok uvedený do prevádzky koncom tohto roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. Začiatkom tohto roka už taliansky investor slovami svojho šéfa Fulvia Contiho oznámil zhruba ročné meškanie dostavby Mochoviec. Tretí blok tak mal byť teda podľa aktualizácií plánov výstavby uvedený do komerčnej prevádzky koncom budúceho roka a štvrtý o osem mesiacov neskôr.

Dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO mali zabrzdiť okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy. „Pokiaľ nestojíte na krku investorovi, tak má večne nejaké výhovorky a výsledkom je, že je tu obrovské meškanie talianskej spoločnosti Enel,“ podotkol Fico.

Štát by reprivatizoval, nemá za čo

Ministerstvo hospodárstva má do polovice januára budúceho roka vypracovať návrh postupu vlády v otázke dostavby mochovských blokov. “Budeme vytvárať tlak na talianskeho investora, aby konal. Aj preto som požiadal ministerstvo hospodárstva o spomínanú správu,“ doplnil Fico. Premiér by sa nebránil tomu, keby mohol Slovenské elektrárne odkúpiť naspäť do rúk štátu.

“Ja keby som mohol, tak Slovenské elektrárne Talianom zoberiem, to je asi najsprávnejšia cesta, ktorú by sme mohli urobiť, lenže to sa jednoducho nedá, bohužiaľ. Keby bola možná reprivatizácia, tak nezaváhame ani sekundu, len na toto štát nemá peniaze,“ konštatoval premiér.

Stavba mešká
Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.