Exminister Mihál radí dohodárom, ako obísť platenie odvodov

18.12.2012

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian vyzýva zamestnávateľov a zamestnancov, aby sa nedali exministrom práce Jozefom Mihálom nahovárať na obchádzanie zákona pri platení odvodov z dohôd.

Exminister Mihál na svojom blogu upozornil na to, že platenie odvodov z práce na dohodu sa dá obísť tým, že zamestnávateľ a pracovník uzavrú dohodu na neurčitý čas a dohodnú sa na nepravidelnom príjme.

„Na návodoch, ktoré hovorí pán Mihál, nebudú reálne profitovať ani zamestnávatelia, ani zamestnanci a, naopak, môžu sa v mnohých prípadoch dostať do veľkých problémov,“ upozornil Burian na tlačovej besede.

Takýto návod na neplatenie odvodov z dohôd podľa štátneho tajomníka neplatí napríklad v prípade smrti dohodára. „Pri smrti dohodára musí byť ukončená dohoda a táto dohoda potom so sebou nesie aj všetky náležitosti, ktoré majú negatívny vplyv,“ tvrdí.

Ako príklad tajomník uviedol, mesačný zárobok na dohodu vo výške 800 eur, z ktorého po piatich rokoch neplatenia odvodov a ukončení dohody bude musieť zamestnávateľ na odvodoch zaplatiť 17 tisíc eur. „Ak zamestnávateľ nebude mať po piatich rokoch peniaze, dostane sa do neriešiteľnej situácie,“ povedal Burian.

Kontroly sa posilnia

Národný inšpektorát práce, ktorý sa podľa Buriana posilní, bude zameraný na kontrolu platenia odvodov z dohôd a v prípade obchádzania zákona vyrubí dodatočné pokuty.

Obchádzanie zákona totiž podľa štátneho tajomníka vedie k neplatnosti dohôd a je porušovaním zákona o sociálnom poistení. „Ak si pán Mihál stojí za takýmito vyjadreniami, v prípade škôd nech sa pán Mihál zaviaže, že minimálne polovicu nákladov pre zamestnávateľa uhradí sám,“ dodal Burian.

Štátny tajomník zároveň poprel to, že by sa na exministra Mihála chystal podať trestné oznámenie pre podozrenie z toho, že exminister práce navádzal na trestný čin neodvedenia dane a odvodov štátu. „Len som sa vyjadril, že takéto obchádzanie zákona je trestným činom a do novín napísali, že ja podávam trestné oznámenie,“ tvrdí Burian.

Strana SaS požiadala vládu Roberta Fica, aby pre neschopnosť okamžite odvolala štátneho tajomníka rezortu práce a sociálnych vecí Jozefa Buriana. Na minulotýžňovej tlačovej besede to uviedol poslanec za SaS Jozef Mihál.

Opozičná strana tak reaguje na to, že Burian avizoval trestné oznámenie na Mihála pre podozrenie z toho, že exminister práce navádzal na trestný čin neodvedenia dane a odvodov štátu.

Mihál na svojom blogu upozornil na to, že platenie odvodov z práce na dohodu sa dá obísť tým, že zamestnávateľ a pracovník uzavrú dohodu na neurčitý čas a dohodnú sa na nepravidelnom príjme. „Osobne som už videl množstvo spôsobov, ako prekryť svoju neschopnosť, ale tento je naozaj jedinečný a zaslúži si, aby sa zapísal do dejín,“ povedal Mihál.

Zákon ľudí poškodí

V schválených novelách zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení sú podľa Mihála ustanovenia, ktoré mnohých ľudí pracujúcich na dohody poškodia.

Opozičná strana preto žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal parlamentom schválené novely zákonov.

Kabinet by mal podľa Mihála urýchlene už túto stredu prijať nové návrhy noviel zákonov a súčasne k nim iniciovať skrátené legislatívne konanie, aby sa závažné chyby stihli opraviť ešte do konca tohto roka.

Novela zákona o sociálnom poistení podľa Mihála poškodí napríklad ľudí pracujúcich na dohody, ktorí majú pár rokov pred dôchodkom. Ak budú z dohôd platiť nízke dôchodkové odvody, výška ich budúceho dôchodku bude nižšia, ako keby na dohody nepracovali.

Zmeny tiež podľa Mihála uškodia ženám pracujúcim na dohody, ktoré dostávajú rodičovský príspevok. Štát totiž za tieto ženy prestane platiť dôchodkové poistenie a ak na dohodu zarobia napríklad 200 eur, ich dôchodkové odvody budú nižšie, ako by boli dôchodkové odvody štátu.