Ficova vláda si kauzu sitká nevšíma, úrad môže opät predávať

9.5.2012

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) môže opäť predávať majetok vo svojej správe. Hmotné rezervy majú zároveň novú podpredsedníčku a vedúceho služobného úradu.

Na stredajšom rokovaní o tom rozhodla vláda SR. Správa štátnych hmotných rezerv bude môcť opäť predávať majetok vo svojej správe po viac ako šiestich mesiacoch. Zastavenie predaja schválila ešte v novembri minulého roku bývalá vláda pod vedením Ivety Radičovej.

Dôvodom bola kauza sporného predaja platinových sitiek súkromnej firme.

Vláda vtedy uložila úradu s okamžitou platnosťou zastaviť predaje a všetky scudzovania majetku, okrem nevyhnutnej obmeny zásob. To sú potravinové články, ktoré sa obmeňujú pravidelne.

Vládny kabinet pod vedením Roberta Fica predaj opäť povolil, keďže v apríli vymenoval po viac ako piatich mesiacoch nového predsedu SŠHR. Tým sa stal bývalý predseda Okresného súdu v Čadci Kajetán Kičura. „V súvislosti s vymenovaním nového predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky navrhujeme úlohu z uznesenia vlády SR z 2. novembra 2011 zrušiť, nakoľko dôvody, ktoré viedli k prijatiu uvedenej úlohy, pominuli vymenovaním nového predsedu,“ uviedla vláda v schválenom materiáli.

Štátne hmotné rezervy už majú kompletne nové vedenie

Vláda dnes dokončila aj zmeny vo vedení Správy štátnych hmotných rezerv (ŠHR). Róbert Repiský už nie je podpredsedom tejto inštitúcie, nahradí ho Andrea Seková. Kabinet vymenil aj vedúceho služobného úradu Správy ŠHR. Juraja Lettricha v tejto funkcii vystrieda Juraj Jamrich. Kabinet už 18. apríla vymenoval do čela Správy ŠHR Kajetána Kičuru, ktorý dovtedy pôsobil ako sudca.

Úrad nemal obsadenú stoličku šéfa od kauzy Platinové sitká, ktoré inštitúcia predala údajne za zlomok trhovej ceny (bola 30-násobne vyššia, štát údajne mohol prísť až o dva milióny eur). Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku voči vedúcemu pracovníkovi Štátnych hmotných rezerv Jánovi K., ktorý vybral súdneho znalca na ohodnotenie platiny. Znalec Ondrej B. je obvinený z nepravdivého znaleckého posudku, navyše ho vyškrtli zo zoznamu znalcov a dostal pokutu. Bývalá predsedníčka Správy ŠHR Eva Hrinková 2. novembra 2011 abdikovala zo svojej funkcie a vláda Ivety Radičovej ju vzápätí z funkcie odvolala. Proti boli len ministri za SDKÚ-DS, ktorá ju do funkcie nominovala.

Vláda odsúhlasila aj návrh nového predsedu Správy ŠHR, a zrušila rozhodnutie bývalého kabinetu o okamžitom zastavení predajov a všetkých scudzovaní majetku, okrem obmeny zásob Správy ŠHR, ktoré padlo rovnako 2. novembra. Hmotné rezervy ešte v ten deň zrušili elektronickú aukciu na predaj striebra. Podľa Kičuru jeho vymenovaním pominuli dôvody, ktoré pôvodne viedli k zastaveniu predajov.