Fond previedol pozemky, hoci prezident povedal nie

22.3.2012

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Ani nesúhlas prezidenta republiky nezastavil údajne pochybné prevody pozemkov.

Ako vo štvrtok informoval denník Pravda, prevody sa uskutočnili v rezorte pôdohospodárstva, ktorý do výmeny vlády ovláda strana Most.

Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) v stredu odsúhlasila viac ako osemdesiat reštitučných nárokov. Medzi nimi je aj pochybný prevod pozemkov pod Tatrami, ktorý podľa Pravdy pre štát nemusí byť výhodný.
Pozemkový fond reštituentovi za pôdu pri obci Ľubica ponúkol parcely pri Veľkej Lomnici.

Trhová cena pôdy pri Ľubici za Kežmarkom neďaleko Vojenského obvodu Javorina sa podľa inzerátov pohybuje okolo ôsmich eur, kým štvorcový meter parcely s poľnohospodárskou pôdou pri podtatranskej Veľkej Lomnici má hodnotu vyššiu zhruba o dvadsať eur.

„Rada rozhodovať určite nemala. Prezident sa po návrate z pracovného výjazdu oboznámi so skutkovým stavom a bude sa informovať o rozhodnutiach rady pozemkového fondu,“ uviedol pre denník Pravda hovorca prezidenta Marek Trubač.

Nepríjemná pripomienka minulosti

Prípad má podobné črty ako škandál s reštitúciami počas prvej Ficovej vlády, keď reštituenti získali oveľa cennejšie pozemky pri Veľkom Slavkove zámenou za pozemky s podstatne nižšou hodnotou v inej časti Slovenska.

Po kauze musel z funkcie odísť minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorý bol vtedy členom HZDS, a svoje kreslá opustili aj šéfovia pozemkového fondu.

Tiež nasledovala zmena predpisov, ktoré odvtedy umožňujú výmenu reštituovanej pôdy iba v rámci malého územia.

To, že rada fondu v stredu rokovala, potvrdil denníku Pravda predseda rady a nominant Mostu Zoltán Kovács.

„Rada fondu dnes rokovala podľa programu. Bolo schválených 81 zmlúv o bezodplatnom prevode,“ spresnil Kovács s tým, že všetko prebiehalo v súlade s platnými zákonmi. Prevody totiž podľa neho majú byť uskutočnené v tom istom okrese, v ktorom pôvodný reštitučný nárok vznikol.

Na ťahu je nominantka Mostu

Budúci premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico pripravované rokovanie rady pozemkového fondu kritizoval ešte počas minulého týždňa. Nepáčilo sa mu, že podozrivé výmeny pozemkov sa mali odsúhlasiť len pár dní pred nástupom novej vlády.

Pochybnosti podľa Fica takisto vyvolával fakt, že členovia dozornej rady mali na preštudovanie 81 reštitučných a 98 kúpnych zmlúv iba pár hodín.

Interné predpisy fondu pritom hovoria, že predstavitelia kontrolného orgánu ich mali dostať minimálne týždeň pred rokovaním.

Ešte kratší čas mali na prečítanie 96 nájomných zmlúv, ktoré boli na rokovanie predložené priamo pri štvrtkovom zasadnutí.

Fico o svojich podozreniach informoval prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý premiérku Ivetu Radičovú požiadal o zastavenie rokovania. Napriek tomu sa rokovanie iba preložilo na včerajšok. Radičová vo štvrtok vyhlásila, že minulý týždeň sa fond nechystal urobiť žiadne nezákonné ani podozrivé rozhodnutia.

Po hlasovaní Rady Slovenského pozemkového fondu je teraz podľa Pravdy na ťahu šéfka fondu a nominantka strany Most Eva Šimková. Bez jej podpisu sa totiž pozemky previesť nemôžu. Či zmluvy odsúhlasí v stredu ešte nebolo jasné.