Grécke hospodárstvo klesá už šesť rokov

1.10.2012

ATÉNY 1. októbra (WEBNOVINY) – Grécko vystupňuje úsporné opatrenia s cieľom vytvoriť v roku 2013 po dlhom čase primárny rozpočtový prebytok.

Ekonomika však napriek tomu pravdepodobne klesne šiesty rok v rade. Uviedol to v pondelok nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády, ktorého citovala agentúra Reuters.

Cieľom je dosiahnuť v roku 2013 primárny rozpočtový prebytok na úrovni 1,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Celkovo ale HDP krajiny klesne o 3,8 až 4 %, uviedol predstaviteľ.

Primárny deficit gréckych verejných financií, teda schodok očistený od nákladov na obsluhu verejného dlhu, ktorý si vláda naplánovala na úrovni 1,0 %, by mal v tomto roku podľa odhadu ministerstva financií v Aténach dosiahnuť 1,5 % HDP.

Grécka vláda má v pondelok predložiť návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Očakáva sa, že jeho súčasťou bude ďalšie znižovanie platov verejných zamestnancov a dôchodkov a škrty v sociálnych programoch s cieľom ušetriť počas nasledujúcich dvoch rokov 11,5 mld. eur.

Kombinácia úsporných opatrení a poklesu ekonomiky spôsobila, že HDP najzadlženejšieho štátu eurozóny klesol od roku 2008 zhruba o štvrtinu. Grécko zaostáva s plnením podmienok dohody o úverovom programe od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) a krajine hrozí, že bude prinútená opustiť eurozónu.