Harmonizovaná inflácia na Slovensku vo februári spomalila

15.3.2013

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Medziročné tempo rastu cien vo februári spomalilo. Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) totiž v druhom mesiaci tohto roka dosiahla 2,2 %, kým v januári predstavovala 2,5 %.

Priemerná ročná miera inflácie dosiahla vo februári podľa údajov Štatistického úradu SR hodnotu 3,5 % a v porovnaní s januárom sa znížila o 0,1 percentuálneho bodu. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny merané HICP v druhom mesiaci stagnovali.

Najvýraznejšie v medziročnom porovnaní vzrástli podľa štatistikov v druhom mesiaci ceny vzdelávania, a to o 6,6 %.

Nárast o 5,6 % vykázali ceny potravín a nealkoholických nápojov, pričom o 4,8 % stúpli aj ceny v sektore zdravotníctva. Naopak o 0,4 % poklesli podľa informácií štatistického úradu ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív.

Vo februári 2013 v porovnaní s januárom tohto roka vykázali spotrebiteľské ceny v úhrne podľa európskej metodiky stagnáciu. V januári v medzimesačnom porovnaní vzrástli o 0,7 %. Najvýraznejšie pritom vo februári v porovnaní s januárom vzrástli ceny vzdelávania, a to o 0,3 %.

Nárast o 0,2 % zaznamenali ceny rozličných tovarov a služieb a ceny v zdravotníctve. Na druhej strane pokles štatistici zaznamenali pri cenách odevov a obuvi o 0,8 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov, rovnako ako aj ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu poklesli zhodne o 0,1 %.
Medziročný inflácia SR vyššia ako priemer EÚ
Medziročná inflácia v eurozóne bola vo februári na úrovni 1,8 % a medzimesačne sa celková hladina cien meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) zvýšila o 0,4 %. Medziročná februárová inflácia v rámci celej EÚ bola 2,0 % a v porovnaní s januárom stúpla o 0,4 %.

Medziročná inflácia na Slovensku bola vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ, a to na úrovni 2,2 %. Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku podľa metodiky EÚ nezmenila. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Najnižšia medziročná inflácia bola v Grécku (0,1 %), v Portugalsku (0,2 %) a v Lotyšsku (0,3 %). Najväčší rast cien v porovnaní s februárom minulého roka evidovali v Rumunsku (4,8 %), Estónsku (4,0 %) a v Holandsku (3,2 %).

V rámci eurozóny najviac pridalo rastu cien zdraženie elektrickej energie (0,17 percentuálneho bodu – p.b.), ovocia a tabaku (zhodne 0,07 p. b.). Naopak, nadol ceny ťahali telekomunikačné služby (-0,22 p. b.), lekárske a zdravotnícke služby (-0,08 p. b.) a odevy (-0,07 p. b.).