IURIS GROUP – 20 rokov na slovenskom trhu realít

1.10.2012

BRATISLAVA 1. októbra (WBN/PR) – „Ceny bytov sa od roku 1989 zhodnotili až sedemdesiatpäťnásobne. Kto odkúpil štátny alebo družstevný byt a predal ho začiatkom roka 2008, zrealizoval obchod svojho života.“, hovorí Pavel Bagin, konateľ IURIS GROUP, ktorá v tomto roku oslavuje 20 rokov svojho pôsobenia na bratislavskom realitnom trhu.

Skupina IURIS vstúpila na slovenský realitný trh už v roku 1991. IURIS s.r.o., ako sa pôvodne nazývala, sústredila svoju činnosť najmä na prenájom a predaj nehnuteľností, a o čosi neskôr, keď sa jej aktivity rozšírili, sa stala členom skupiny IURIS GROUP. Dnes je súčasťou skupiny aj spoločnosť IURIS INVEST, ktorá sa venuje investičným a developerským aktivitám skupiny. Počas svojho pôsobenia bola viackrát nominovaná na prestížne ocenenia stavebného odvetvia. Spomedzi viacerých je to najmä nominácia na Stavbu roka 2006 za administratívnu budovu IURIS HOUSE, získanie ceny STU za uplatnenie poznatkov vedy a techniky v rekonštrukcii stavebného diela za ten istý projekt, ale aj ocenenie CIJ Award v roku 2007 za najlepší rezidenčný development roka – projekt OCTOPUS.

IURIS GROUP je dodnes stabilnou súčasťou realitného trhu na Slovensku. Počas svojho pôsobenia zrealizovala predaj a prenájom nehnuteľností v celkovom objeme vyše 486,5 mil. EUR, bola neoddeliteľnou súčasťou prípravy a realizácie úspešných developerských projektov v hodnote 102,6 mil. EUR. V majetkovom portfóliu skupiny je v súčasnosti viac ako 2,3 mil. m2 pozemkov určených na ďalší rozvoj. Je členom Národnej asociácie realitných kancelárií i zakladajúcim členom Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR).

Skúsenosti z predaja projektov pretavila skupina do developerských aktivít dcérskej spoločnosti IURIS INVEST. „K takým patrí Kondomínium Bôrik, radová výstavba na Sartorisovej ulici, bratislavský polyfunkčný objekt Octopus a Centroom v Piešťanoch, rezidenčný projekt Triangel na Čiernej vode, projekt malometrážnych bytov Dornyk na bratislavskej Trnávke a aj súčasné plány piešťanskej Beethovenovej aleje rozkladajúcej sa na 30 ha.“, vysvetľuje Ľubica Benčurová, konateľka spoločnosti.

„Počas pôsobenia na trhu sme zažili obdobie vzostupu i pádu mnohých spoločností. Boli sme svedkami a účastníkmi vytvárania trhu, profesionalizácie hráčov, prvých hypoték s úrokom 20%, rekordného rastu stavebnej produkcie, 15-20% medziročného nárastu cien a predaja takmer všetkého ešte pred kolaudáciou, no i nesplnených očakávaní hromadných nákupov pri prechode na euro. Zažili sme obrovské marketingové kampane, sofistikované vizualizácie, interaktívne prezentácie, až po ochromenie z krízy, i novodobý realitný a úrokový turizmus klientov“, komentuje 20 rokov realitného trhu na stretnutí s novinármi konateľka Adriana Benková. „Životná úroveň obyvateľstva sa za ten čas podstatne zmenila. Kým v roku 1989 a pred ním sme najviac investovali do potravín, odevov, reštaurácií, kultúry a rekreácie, v súčasnosti tvoria najvyššie náklady potraviny a bývanie. V roku 1989 si mohol občan za priemernú mesačnú mzdu kúpiť 5m2 bytu, dnes na rovnaké metre musí sporiť takmer osem mesiacov.“

Trh sa opäť začína prikláňať k efektívnosti. Hitom sezóny sa stávajú byty s nižšou konečnou cenou, s nižšou celkovou rozlohou a vyššou izbovitosťou. „V nasledujúcich dvoch rokoch predpokladáme pokračovanie trendu predaja nových skôr menších bytov stredného a nižšieho segmentu a postupné vytvorenie rovnováhy v ponuke. Predaj z papiera sa uskutoční skôr sporadicky ako pravidelne, väčší dôraz sa bude klásť na zmluvnú dokumentáciu a financovanie. Väčšina bytov sa bude predávať tesne pred kolaudáciou resp. po kolaudácii a investori budú musieť viac klásť dôraz na prevedenie a kvalitu. Vývoj hypotekárnych úverov bude závisieť od ekonomického vývoja krajiny, oslabovania eura, nestability trhu práce, a s najväčšou pravdepodobnosťou sa budú úrokové sadzby zvyšovať. Na trhu ostanú len silné a stabilné developerské skupiny a nových bude vznikať menej ako doteraz. To isté platí aj pre realitné kancelárie. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvní vývoj stavebnej produkcie bude výstavba nájomných bytov pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. V každom prípade vyhrá ten, kto bude kráčať s časom, bude krok pred klientom a jeho potrebami.,“ načrtol najbližšiu budúcnosť realít Pavel Bagin.