J&T prepúšťa v Leviciach, o prácu prídu aj pekári

24.10.2012

NITRA 24. októbra (WEBNOVINY) – V okrese Levice hromadne prepúšťajú dve firmy – Slovenské energetické strojárne (SES) Tlmače a pekárenská spoločnosť PEZA Žilina, ktorá zatvára svoju prevádzku v Leviciach.

SES Tlmače pred časom nahlásili na úrade práce hromadné prepúšťanie 220 zamestnancov, ale celkovo malo z firmy odísť až 311 ľudí, pričom rozdiel predstavujú pracovníci, ktorí majú zmluvy na dobu určitú a nespadajú do hromadného prepúšťania.

„Neskôr počet zamestnancov v rámci nahláseného hromadného prepúšťania znížili na 205. Ku koncu septembra z toho prišlo k nám do evidencie 110 ľudí,“ povedala pre agentúru SITA Anna Brokešová z úradu práce v Leviciach.

Hromadné prepúšťanie bolo nahlásené od 1. júla do 30. septembra, podľa Brokešovej sa ale zrejme natiahne na dlhšie časové obdobie. Spoločnosť PEZA Žilina nahlásila hromadné prepúšťanie na úrade práce v Žiline, pretože tam má sídlo, no prepúšťanie zhruba stovky zamestnancov sa dotýka pekárne v Leviciach.

Firma SES Tlmače, ktorá vyrába kotly pre elektrárne a teplárne, reaguje znižovaním počtu zamestnancov na situáciu na trhu. Po prepúšťaní zostane vo firme pracovať viac ako 1 400 ľudí. Vyše 75 percent redukovaných miest spadá do kategórie režijných pracovníkov.

Medzi prepúšťanými zamestnancami sú napríklad administratívni pracovníci, konštruktéri, strojníci, majstri, mechanici, skladníci, expedienti, zámočníci, ale aj ľudia s ekonomickým vzdelaním a na manažérskych postoch. Drvivá väčšina z nich pochádza z levického regiónu, v menšej miere z okresu Zlaté Moravce.

Firma Slovenské energetické strojárne Tlmače patrí medzi významných dodávateľov kotlov pre elektrárne, teplárne a spaľovne. Podnik s viac ako 55-ročnou tradíciou vyrába a dodáva kotly na spaľovanie uhlia, oleja, plynu a biomasy. Od augusta 2006 je majoritným akcionárom SES Tlmače cyperská spoločnosť Segfield Investment, patriaca do skupiny J&T Finance Group.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Levice dosiahla ku koncu septembra 14,20 percenta, mesiac predtým bola 14,01 percenta. Na úrade práce sa celkovo hlásilo 9 537 uchádzačov o zamestnanie.