Klesá záujem o náročnú prácu audítora, lebo sa menej platí

3.8.2013

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Záujem o vykonávanie práce audítora na Slovensku klesá. Môže za to zvyšujúci sa tlak na audítorov, ktorí podliehajú oveľa väčšej kontrole, keďže na Slovensku funguje od roku 2008 Úrad pre dohľad nad výkonom auditu (ÚDVA).

Práca audítora je tak oveľa zodpovednejšia, ako pred piatimi rokmi a odmeny v súvislosti s krízou naopak klesajú. V stredu to uviedli predstavitelia Slovenskej komory audítorov (SKAU).

Podľa prezidenta SKAU Ondreja Baláža je samotný vznik ÚDVA výsledkom vývoja vo svete, keď nároky na audítorov sa zvyšujú a takisto kríza tlačí honoráre smerom nadol.

„Tlak na audítora je väčší ako v minulosti, zodpovednosť pri audite je vyššia a odmeny nezodpovedajú tomu, žeby vzrástol tlak na audítorov. Práve naopak, odmeny klesajú. Nie je to tendencia len na Slovensku, ale aj v iných štátoch v Európe,“ dodal Baláž pre agentúru SITA.

Mladých lákajú referencie

Ako Baláž ďalej uviedol, pokles záujmu o prácu audítora v menšej miere pociťujú veľké audítorské spoločnosti, lebo napriek vysokej fluktuácií sa tam mnohí mladí ľudia snažia zamestnať. Podľa neho tak nerobia iba z dôvodu, žeby mali záujem vykonávať audítorskú profesiu, ale práca vo veľkej audítorskej spoločnosti je dobrou referenciou do ďalšieho zamestnania.

Napriek tomu pokles záujmu o prácu audítora sa pociťuje aj zo strany mladých ľudí. „Počet asistentov audítora sme mali pred štyrmi rokmi 1 600, dnes ich máme okolo 800. To je polovica,“ uviedol Baláž.

Zložité postavenie

Na Slovensku majú audítori podľa Baláža horšie postavenie, ako v krajinách, kde má audítorstvo väčšiu tradíciu. Ako uviedol, vo Veľkej Británii audítori nepociťujú, žeby im ubudla práca, lebo majú aj iné príjmy ako z auditu. „Vo Veľkej Británii je bežné, že keď podnikateľ žiada o úver, banka od neho žiada účtovnú závierku zostavenú audítorom. Na Slovensku to nie je tradičné, na Slovensku nemajú audítori dostatok iných zákaziek, ktoré by vykryli pokles tržieb za audit,“ dodal Baláž.

SKAU sa takisto obáva zvýšenia hranice pre povinný audit, ktorý by sa mohol presadiť do slovenskej legislatívy. Dnes sa podľa SKAU auditujú asi tri percentá podnikateľských subjektov. Ak by sa v zákone presadili vyššie limity, audítori by overovali jedno percento subjektov, čím by bola ohrozená podstata a existencia audítorskej profesie, informovala SKAU.