Koňacina slovenské taniere neobišla, lazane sťahujú z trhu

22.2.2013

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Konské mäso deklarované ako hovädzie sa vyskytlo aj na Slovensku. Výrobok Nowaco Lasagne Bolognese, ktorý ho obsahuje, však už distribútor sťahuje z trhu.

„Výrobok neodoberali žiadne zahraničné ani domáce obchodné reťazce,“ povedal Peter Kadáš, obchodný riaditeľ spoločnosti Bidvest, ktorá polotovar dováža. Výrobok podľa neho odoberali skôr malé obchodíky. Dostalo sa do nich 220 kartónov po 10 balení, ďalších 30 kartónov má Bidvest na sklade.

Konské mäso nie je pre človeka škodlivé, problémom je skôr klamlivé označenie výrobku. Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR preto vykonávajú kontroly, ktoré majú odhaliť jeho prítomnosť vo výrobkoch obsahujúcich mleté hovädzie mäso.

„Do dnešného dňa bolo odobratých osem vzoriek, z toho sedem bolo negatívnych a prítomnosť konského mäsa sa nezistila. Jedna vzorka sa ešte vyšetruje, odoberajú sa ďalšie,“ povedala Paulína Komarová zo ŠVPS.

Konské mäso kúpila od rumunského producenta francúzska spoločnosť Spanghero, ktorá ho predávala ďalej ako mrazený polotovar. „Surovina sa pred použitím nerozmrazuje, kontrola je teda bez priameho podozrenia veľmi zložitá,“ vysvetľuje Bidvest. Falšované hovädzie mäso kúpila aj luxemburská firma Comigel, ktorá lasagne vyrába. Francúzsky dodávateľ Spanghero je už obvinený a vyšetrovaný.

Škandál s konským mäsom, ktorý sa dotýka stále väčšieho počtu krajín EÚ, prepukol v polovici januára v Británii a Írsku, keď potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch. Viaceré veľké spoločnosti ako Tesco alebo Burger King v reakcii prestali odoberať mäso od írskych dodávateľov.

Spoločnosť Tesco potvrdila, že identifikovala viac ako 60 percent konského mäsa aj v mrazených špagetách s mäsovou omáčkou vlastnej značky, ktoré z predaja stiahla. Tento týždeň stiahla z talianskych a španielskych pultov svoje cestoviny aj najväčšia potravinárska firma na svete Nestlé.