Kórejská firma opúšťa Slovensko, bez práce ostane 60 ľudí

8.3.2012

NITRA 8. marca (WEBNOVINY) – Kórejská firma Daidong Slovakia odchádza z Priemyselného parku Nitra – Sever. O prácu príde všetkých 60 zamestnancov.

Daidong v Nitre pôsobil ako subdodávateľ spoločnosti Sony, ktorú neskôr nahradil Foxconn Slovakia.

„Firma nás informovala, že pre odchod sa rozhodla pre totálny pokles výroby LCD televízorov a tiež preto, že umelé rámy na televízoroch sa dnes vymieňajú za sklenené a kovové, čiže ich výroba stratila zmysel,“ povedal pre agentúru SITA primátor Nitry Jozef Dvonč.

Ako ďalej dodal, mesto okamžite začalo hľadať náhradného investora prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a cez ďalšie kontakty. „Verím, že niekto si závod zoberie do prenájmu a bude tam nejaká iná výroba,“ skonštatoval Dvonč.

Projektový manažér firmy Daidong Slovakia Tibor Lacko pre agentúru SITA upresnil, že zatiaľ ešte vedenie spoločnosti v Kórei nerozhodlo, či sa budova odpredá, prenajme, alebo či si ju firma ešte tento rok ponechá. Vedenie má rozhodnúť koncom marca – začiatkom apríla.

„Prepúšťanie bude prebiehať do konca apríla, v máji to tu už bude v núdzovom režime, čiže len údržba kancelárií a vlastná ochrana,“ dodal Lacko. Na nitrianskom úrade práce nahlásili v poslednom období hromadné prepúšťanie štyri firmy. Celkovo je ohrozených 317 pracovných miest. Ide o firmy z elektrotechnického a plastikárskeho odvetvia a dve pôsobia v odevnom priemysle.

Úrad práce mená firiem nezverejňuje, okrem Daidongu je zatiaľ potvrdené meno odevnej firmy Setama, ktorá sídlila na Levickej ceste a zatvorila svoju prevádzku. Jednou z firiem by mala byť spoločnosť Dia Moulding Slovakia, ktorá tiež pôsobí v priemyselnom parku. Pred časom nahlásili dvaja zamestnávatelia prepúšťanie 696 ľudí, v skutočnosti však prepustili len časť z tohto počtu.

Išlo o výrobcu LCD televízorov Foxconn Slovakia a Global Progres a. s. Topoľčianky, čo je bývalá Šampiňonáreň Topoľčianky, ktorá sa ocitla v konkurze. Foxconn Slovakia prepustil 473 zamestnancov, vo firme zostalo pracovať 1 300 ľudí.