Krachujúci Doprastav znepokojuje odborárov

7.6.2013

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Aktuálna situácia v spoločnosti Doprastav, a.s. veľmi znepokojuje aj jej zamestnancov a Integrovaný odborový zväz (IOZ) zastupujúci pracovníkov v stavebníctve.

Jedna z najväčších domácich stavebných firiem nedávno utlmila prevádzku po tom, keď jej banky zablokovali účty a zmenili sa akcionári.

Posledné valné zhromaždenie spoločnosti totiž neschválilo návrh predstavenstva na zvýšenie základného imania o 17 mil. eur, resp. o polovicu. To bolo potrebné pre kapitálové posilnenie firmy pre jej finančné problémy. Vedenie Doprastavu pokračuje v rokovaní s bankami o odblokovaní účtov.

„V spolupráci s odborovými organizáciami koordinujeme postup tak, aby boli v prvom rade zachované práva zamestnancov,“ informoval agentúru SITA regionálny koordinátor IOZ Ján Kren.

„V súčasnosti zamestnávateľ využíva ustanovenia platnej kolektívnej zmluvy, a to vymedzenie vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré nemôže zamestnancom prideľovať prácu. To je iná prekážka na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume 60 % priemerného zárobku,“ dodal Kren.

Mzdy za máj vyplatia

Zatiaľ nie sú všetci zamestnanci Doprastavu doma.

„Spoločnosť pracuje, pripravuje materiály do súťaží. Utlmené sú len niektoré prevádzky – niektorí zamestnanci čerpajú dovolenky a po vyčerpaní určitej časti dovolenky je tu možnosť, aby boli poslaní domov na 60 % mzdy,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Rady predsedov základných organizácií IOZ v Doprastave Ladislav Šukola.

Šéf odborov sa stretol s generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva spoločnosti Jurajom Androvičom kvôli vyjasneniu situácie. „Vedenie zatiaľ nevykonalo žiaden nekorektný krok voči odborom alebo zamestnancom. Prísľub bol vyplatiť mzdy za máj v riadnom termíne,“ dodal Šukola. Vo firme je podľa neho neobvykle nízka informovanosť, keďže ani nevie, kto sú noví akcionári.

Doprastav v súčasnosti zamestnáva už len okolo 1 350 pracovníkov. Pred štyrmi rokmi mal ešte okolo 3 500 zamestnancov, vtedy však realizoval viac stavieb. Vzhľadom na súčasnú nepriaznivú finančnú situáciu a nevyhnutné ozdravenie spoločnosť plánuje ďalšie prepúšťanie.

Majoritný vlastník akcií Doprastavu DOAS, a.s. aj menšinový český majiteľ Metrostav a.s. predali svoje podiely. Podľa informácií denníka Hospodárske noviny do Doprastavu vstúpil veľkopodnikateľ František Hodorovský, túto informáciu spoločnosť nepotvrdila.

Zamestnanci boli upovedomení

Predseda odborov v Doprastave si myslí, že dôvodom súčasných problémov spoločnosti popri kríze v stavebníctve boli aj nesprávne rozhodnutia manažmentu v minulosti.

„Najmä zameranie sa na najväčšie projekty, napríklad PPP na D1 v čase prvej vlády Roberta Fica a zanedbanie menších projektov,“ pripomenul Šukola. Spomínaný najväčší projekt na výstavbu úsekov D1 však podľa neho stroskotal hlavne z politických dôvodov.

„Prudký nástup krízy v stavebníctve nepriniesol náhradný výrobný program,“ dodal. Následne sa pripojili problémy pri realizácii zákaziek v Poľsku. Členmi odborov v Doprastave v piatich základných organizáciách je podľa Šukolu okolo 60 až 70 % zamestnancov.

Vedenie Doprastavu už skôr informovalo zamestnancov o vzniknutej situácii.

„Banky stopli financovanie spoločnosti. V súčasnosti s nimi intenzívne rokujeme a hľadáme spoločné riešenia pre zabezpečenie plynulého chodu ďalšieho financovania. O vstup do spoločnosti prejavili a prejavujú záujem viacerí investori,“ oznámilo predstavenstvo.

Vážny záujem má najmä kapitálovo silná podnikateľská skupina zo Slovenska, ktorá sa podieľa i na rozhovoroch s bankami. Firma plánuje viaceré opatrenia na ozdravenie.

„Vzhľadom na celkovo nízky objem objednávok v stavebníctve bude sa pokračovať v zoštíhľovaní spoločnosti, znižovaní režijných nákladov, predávaní prebytočného majetku. Samozrejme, tento proces je spojený aj s prepúšťaním,“ uviedlo predstavenstvo Doprastavu s tým, že snahou je zefektívnenie fungovania spoločnosti.
Nové vedenie Doprastavu

Novým predsedom päťčlenného predstavenstva Doprastavu je od 24. mája jeho doterajší člen Juraj Androvič, ktorý sa stal generálnym riaditeľom 1. júna 2012. Novými členmi predstavenstva sú podľa Obchodného registra Tomáš Segeš, Andrej Vrúbel a Miroslav Uhrina. Finančno-ekonomický riaditeľ Ján Blaho je v predstavenstve od 13. marca.

Z predstavenstva odišli predseda Dušan Mráz, podpredseda Daniel Knotek, Ivan Šesták a skôr aj Ján Záhradník, Tomáš Klepetko a Zdeněk Šinovský. Spoločníkov firma neuvádza. Predstavenstvo zvolalo mimoriadne valné zhromaždenie na 5. júla. V programe je schválenie návrhov na úhradu straty za rok 2012, na predaj časti majetku, na odvolanie a voľbu členov orgánov spoločnosti, vrátane zmeny ich počtu, na voľbu predsedu predstavenstva a zmenu obchodného mena.