Krížovka oslavuje storočie a prispôsobuje sa modernému svetu

23.12.2013

BRATISLAVA 23. decembra (WBN/PR) – Podľa Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov bol autorom krížovky, tak ako ju poznáme dnes, Arthur Wynne. Tento pôvodom Angličan emigroval ako chlapec do USA. V New Yorku začal pracovať v denníku New York World, kde viedol zábavnú rubriku Fun, ktorá obsahovala rôzne kvízy, testy a žartovné hádanky. Na Vianoce šéfredaktor požiadal Arthura aby priniesol niečo nové. Ten vyhotovil novú hádanku zloženú zo slov vpísaných do obrazca a tak sa v čísle z 21. decembra 1913 objavila krížovka pod názvom Word-Cross. Jednoduchá zábava mala ohromný úspech, ihneď sa stala veľmi populárna a začala sa objavovať každý týždeň. Onedlho si začali Wynneov nápad požičiavať aj iné noviny, pričom postupne sa krížovka dostala na stránky všetkých významnejších novín a časopisov. Krížovka zakrátko obletela celý svet. Dlhé roky sa objavovala a dodnes sa objavuje na stránkach slovenských novín a časopisov, existujú knihy a magazíny s krížovkami, nadšenci tohto „duševného cvičenia“ zakladajú rozličné združenia a zúčastňujú sa na krížovkárskych súťažiach.

Dnes však na vylúštenie krížovky nepotrebujete papier a pero, prípadne ceruzku. Po 100 rokoch svojej existencie sa aj krížovka prispôsobila modernému svetu a tak ju v rozličných podobách môžete lúštiť vo svojom smartfóne. Aplikáciu Krížovky s úspechom ponúka aj slovenská spoločnosť QBSW a.s. „Naša aplikácia obsahuje slovenské krížovky a v prípade záujmu si je možné stiahnuť aj české. Medzi používateľmi tzv. smartfónov je veľmi populárna. Kedykoľvek a kdekoľvek, kde majú so sebou svoj mobil či iPad, si môžu precvičiť myseľ. Tak ako pri klasickej papierovej krížovke, dopĺňajú podľa legendy správne slová do jednotlivých riadkov a stĺpcov, až kým nenájdu tajničku. A potom sa môžu pustiť do novej krížovky“, vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Martin Hrnko.

U nás má lúštenie krížoviek, ale aj ich autorstvo dlhú tradíciu. Prvý Zväz krížovkárov na Slovensku vznikol už v roku 1946. „Možno to prekvapí, možno nie, ale medzi nami sa točí veľmi široká pospolitosť: robotníci i akademici, mládež i dôchodcovia, profesionáli i amatéri. Spoločne poriadame mnohé súťažné stretnutia, kde si každý, kto len trochu prejaví záujem zalúštiť si, môže overiť svoje schopnosti a aj poradiť sa ako „ísť“ na to, či ono. Niekomu to ide lepšie, niekomu nie. V tomto odvetví ľudského bytia to ale nie je podstatné. Podstatné je, že si precvičíme svoju myseľ a neustále sa dozvedáme niečo nové,“ hovorí Ján Farkaš, predseda Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov.

Ak teda rozmýšľate nad tým, ako stráviť dlhé zimné večery, rozhodnite sa pre krížovku. Či už tú klasickú – papierovú, alebo modernú – elektronickú. Aplikácia Krížovky od spoločnosti QBSW, a.s. bude pri príležitosti 100. narodenín krížovky na platformách iOS a Android dostupná až do 6. 1. 2014 zadarmo.

Galéria:

Ďalšie informácie o aplikácii Krížovky môžete nájsť na: http://qbswapps.com/2012/12/17/krizovky/ alebo facebook.com/QBSW.MobilneAplikacie