Lekári žiadajú zákonnú garanciu pri zvyšovaní miezd

29.10.2012

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) žiadajú, aby vláda Roberta Fica legislatívne garantovala tretie zvýšenie miezd lekárov od 1. januára 2013.

Nie sú pritom proti rozdeleniu tretieho navýšenia platov na dlhšie časové obdobie. „Trváme na legislatívnej garancii,“ povedal na tlačovej besede šéf LOZ Peter Visolajský. Problémom sú podľa neho nereálne podmienky ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, ktoré toto navýšenie majú sprevádzať. Ich plnenie pritom lekári podľa Visolajského nevedia ovplyvniť.

„V návrhu bolo akékoľvek navýšenie platov podmieňované dobrým manažovaním nemocníc ich riaditeľmi, ktorí sú politickými nominantmi ministerstva zdravotníctva a úspešným zavedením unitárneho poistného systému,“ uvádza LOZ.

Dobré manažovanie štátnych nemocníc má spočívať v tom, že nemocnice by mali mať vyrovnané hospodárenie, na mzdy by malo ísť maximálne 65 % ich výdavkov a nemocnice by mali mať zmluvy s poisťovňami na jeden rok. „Naša požiadavka nemôže byť podmienená takýmito podmienkami,“ povedal Visolajský.

LOZ žiada dodržiavanie zákonov

LOZ okrem tretieho zvyšovania platov požaduje aj dodržiavanie Zákonníka práce a s tým súvisiace zabezpečenie dostatočného počtu lekárov a sestier v nemocniciach. Ďalšou ich požiadavkou z memoranda uzatvoreného s bývalou vládou je zreálnenie platieb od zdravotných poisťovní.

Ak sa podľa LOZ zreálnia platby za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak nebude treba odkupovať súkromné zdravotné poisťovne, pretože prestanú byť vysoko ziskové. Tretia vlna zvyšovania platov lekárov zostala aj po piatkovom rokovaní ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej s predstaviteľmi LOZ otvorená.

„Dohodli sme sa na variante, že pani ministerka prejde s členmi vlády, samozrejme, tak ako s pánom premiérom, tak najmä s ministrom financií, či im (lekárom, pozn. red.) vieme dať záruky či už v legislatíve, alebo v memorande, že toto postupné navyšovanie môže byť aj v iných rokoch,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Ministerstvo tak bude teraz prioritne riešiť, či dokáže dať lekárom garanciu navýšenia platov k inému termínu, ako je 1. január budúceho roka, ktorý je ošetrený v minuloročnom memorande medzi LOZ a vládou. Ako Čižmáriková priblížila, po stretnutí s členmi vlády si opätovne sadnú za rokovací stôl s lekárskymi odborármi, aby ich informovali o výsledku.

„Veríme, že po tom stretnutí už bude jasné, či LOZ bude súhlasiť aj s iným termínom, ako je prvý január 2013, alebo budeme hľadať iné riešenia,“ povedala Čižmáriková, ktorá zároveň dodala, že ministerka nikdy neodmietla tretie navýšenie platov lekárov.

Rok 2013 je na zvyšovanie miezd nereálny

„Len rok 2013 nie je pre nás mysliteľný,“ zakončila Čižmáriková. Rezort vypočítal, že na prípadnú tretiu vlnu zvyšovania miezd od 1. januára budúceho roka by potrebovali ďalších 37 mil. eur.

Zvyšovanie miezd lekárom zaručila novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, na základe ktorej stúpli lekárske mzdy od 1. januára tohto roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných. Platy lekárom rástli aj k júlu, keď sa zdvihli na 1,2, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy.

Podľa memoranda mali ísť mzdy hore ešte k 1. januáru 2013, a to na úroveň 1,25, respektíve 2,3-násobok priemernej mzdy. Táto tretia vlna zvyšovania však nebola súčasťou novely zákona. Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením.

V rámci nej podalo ku koncu septembra v slovenských nemocniciach výpovede 2 400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.