Lekárske odbory sa s ministerskou Zvolenskou opäť nedohodli

27.10.2012

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Otázka tretej vlny navyšovania platov lekárov zostáva aj po rokovaní ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ) otvorená.

Obe strany ani po niekoľkohodinovej diskusii nedospeli ku konečnému výsledku. „Je pravda, že záležitosť platového postupného navýšenia sa stále nevyriešila,“ uviedla po stretnutí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Rezort zdravotníctva naďalej trvá na tom, že na navýšenie platov zdravotníckych pracovníkov financie na budúci rok nemá. Šéfka rezortu preto lekárskym odborárom navrhla navýšenie miezd rozložiť na iné roky.

„Dohodli sme sa na variante, že pani ministerka prejde s členmi vlády, samozrejme, tak ako s pánom premiérom, tak najmä s ministrom financií, či im (lekárom, pozn. red.) vieme dať záruky či už v legislatíve, alebo v memorande, že toto postupné navyšovanie môže byť aj v iných rokoch,“ uviedla Čižmáriková.

Možno inokedy

Ministerstvo tak bude teraz prioritne riešiť, či dokáže dať lekárom garanciu navýšenia platov k inému termínu, ako je 1. január budúceho roka, ktorý je ošetrený v minuloročnom memorande medzi LOZ a vládou.

Ako Čižmáriková priblížila, po stretnutí s členmi vlády si opätovne sadnú za rokovací stôl s lekárskymi odborármi, aby ich informovali o výsledku.

„Veríme, že po tom stretnutí už bude jasné, či LOZ bude súhlasiť aj s iným termínom, ako je prvý január 2013, alebo budeme hľadať iné riešenia,“ povedala Čižmáriková, ktorá zároveň dodala, že ministerka nikdy neodmietla tretie navýšenie platov lekárov. „Len rok 2013 nie je pre nás mysliteľný,“ zakončila Čižmáriková.

Predseda LOZ Peter Visolajský po skončení rokovania na pôde ministerstva veľmi zhovorčivý nebol. Pred novinárov predstúpil s prázdnym papierom a slovami, že toto sú ich nové požiadavky. „Nič nové nechceme. Takmer rok sem chodíme, aby memorandum bolo naplnené. Žiadame a trváme na naplnení memoranda,“ vyhlásil Visolajský.

Štát peniaze nemá

Návrh, ktorý dostali od ministerky podľa neho nerieši naplnenie memoranda. Nič bližšie nekonkretizoval. „Sme za konštruktívne riešenie a dúfam, že nás vláda nedonúti do takejto situácie (hromadné výpovede, pozn. red.), ako bola minulý rok,“ skonštatoval Visolajský.

Ministerka sa naposledy stretla so zástupcami lekárskych odborov v polovici septembra. Zvolenská vtedy vyhlásila, že štát na ďalšie navyšovanie platov lekárov nemá a ak by sa tak stalo, bude ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Rezort vypočítal, že na prípadnú tretiu vlnu navyšovania miezd od 1. januára budúceho roka by potrebovali ďalších 37 miliónov eur.

S lekárskymi odborármi sa vtedy dohodla na tom, že vypracuje návrh, ktorý by riešil tento záväzok memoranda. LOZ okrem iného v memorande požaduje aj dodržiavanie Zákonníka práce a adekvátne platby zdravotných poisťovní za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Novela mala byť istota

Navyšovanie miezd lekárom zaručila novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, na základe ktorej stúpli lekárske mzdy od 1. januára tohto roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.

Platy lekárom rástli aj k júlu, keď sa zdvihli na 1,2, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda mali ísť mzdy hore ešte k 1. januáru 2013, a to na úroveň 1,25, respektíve 2,3-násobok priemernej mzdy. Táto tretia vlna navyšovania však nebola súčasťou novely zákona.

Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením. V rámci nej podalo ku koncu septembra v slovenských nemocniciach výpovede 2 400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.