Lieky zdražejú, pre niektorých ľudí môžu byť nedostupné

30.4.2012

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik krátko pred odchodom z funkcie podľa zástupcov dodávateľov liekov urobil ďalší krok k tomu, aby pacienti doplácali viac za lieky.

Na základe prvostupňových rozhodnutí, ktoré podpísal 29. marca tohto roku, má dôjsť k ohlasovanému zvyšovaniu doplatkov za lieky zo strany pacientov a to s platnosťou od 1. júla 2012.

Uhliarik tak urobil sedem dní pred tým, ako ho na stoličke ministra vymenila Zuzana Zvolenská. Nová ministerka na rozhodnutie predchodcu nadviazala a úradníci pod jej vedením už stačili podpísať ďalšiu časť rozhodnutí, ktoré prinútia chorých siahnuť hlbšie do peňaženiek.

Poisťovne budú platiť menej

Rozhodnutia ministerstva zdravotníctva v praxi znamenajú, že od júla 2012 budú zdravotné poisťovne platiť za lieky opäť menej, na druhej strane sa však dramaticky zvýšia doplatky zo strany pacientov. V niektorých prípadoch až o 600 percent.

Pacienti začnú platiť aj za lieky, ktoré mali doteraz bez doplatkov. „Úprava v doplatkoch postihne pacientov, ktorí užívajú lieky na zníženie cholesterolu, vysoký krvný tlak, migrénu, depresiu či alergiu. U niektorých liekov, ako napríklad u liekov znižujúcich cholesterol či krvný tlak, pôjde aj o desiatky eur navyše,“ uviedla pre agentúru SITA manažérka Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) Jana Srníková.

„Odhadujeme, že doplatky narastú u desiatok základných liekov na liečbu srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku,“ doplnil Karol Poloni, predseda Asociácie generických výrobcov (GENAS).

Na základe údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v súčasnosti slovenskí pacienti doplácajú za lieky cca 175 mil. eur ročne.

„Pokiaľ výrobcovia, ktorí už dnes majú druhé najnižšie ceny v rámci EÚ neznížia opäť ceny, doplatky pacientov sa zvýšia pri pesimistickom variante prepočtov o ďalších 46 mil. eur ročne. Optimistickejšia verzia predstavuje dodatočné doplatky vo výške cca 23 mil. eur ročne,“ konštatoval Peter Glatz, expert na liekovú politiku a člen ADL.

Porastú ceny základných liekov

Podľa štatistík OECD je pritom už dnes slovenské zdravotníctvo financované z jednej štvrtiny hotovostnými platbami slovenských domácností. Náklady domácností na financovanie zdravotníctva za posledných 10 rokov stúpli o 150 percent. Z toho doplatky pacientov za lieky len za posledné tri roky narástli o 14 percent.

V tomto trojročnom období však ostali náklady na lieky zo strany zdravotných poisťovní nezmenené. V rámci Európy platia z vlastného vrecka viac ako Slováci už len Portugalci.

V súvislosti s ďalším zvyšovaním doplatkov zo strany pacientov sa obe asociácie rozhodli opakovane varovať pred negatívnymi následkami vyplývajúcimi z posledného rozhodnutia ministerstva.

„Zmeny sa týkajú základných liekov, ktoré musia užívať všetci pacienti trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pýtame sa, kto bude zodpovedný za to, keď starší ľudia s nízkym príjmom alebo dôchodcovia si nebudú môcť liek vybrať a dôjde k zhoršeniu ich zdravotného stavu,“ poznamenala Jana Srníková.

GENAS a ADL preto považujú za korektné, aby nové vedenie Ministerstva zdravotníctva SR na čele s ministerkou Zuzanou Zvolenskou zastavilo ďalšie konanie v tejto veci a čo najskôr prehodnotilo negatívne dopady na rizikové skupiny pacientov.