Ľubomír Jahnátek odvoláva, padol i riaditeľ štátnych lesov

20.4.2012

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek začal s personálnymi zmenami v lesníctve.

V piatok odvolal riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Igora Viszlaia ako aj generálneho riaditeľa sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na ministerstve Igora Olajeca.

Dôvodom ich odvolania bol podľa hovorkyne agrorezortu Magdy Tóth Želeňákovej minuloročný sporný predaj dreva spoločnosti Rettenmeier prostredníctvom firmy Tatra Timber Logistic (TTL). Novým riaditeľom štátnych lesov sa stane Ctibor Határ, ktorého minister poverí riadením v pondelok. Náhradu za Olajeca šéf agrorezortu zatiaľ nemá.

Štátny podnik Lesy SR uzatvoril v októbri minulého roku zmluvu na predaj 600 tis. metrov kubických dreva novovzniknutej spoločnosti Tatra Timber Logistic pre firmu Rettenmeier bez verejného obstarávania. TTL pritom vznikla len dva dni pred podpisom zmluvy.

Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon v reakcii uviedol, že spoločnosť TTL je len dodávateľskou firmou pre dlhoročného odberateľa dreva Rettenmeier Tatra Timber. Cieľom štátnych lesov bolo podľa neho uzatvorením zmluvy s Tatra Timber Logistik bez verejného tendra zachrániť niekoľko stoviek pracovných miest na Liptove.

Lesy SR dosiahli v minulom roku zisk vo výške 18,68 mil. eur. Tržby lesov z predaja vzrástli medziročne o viac ako 700 tis. eur na 196,81 mil. eur. Celkovo podnik vlani vyťažil 4,41 mil. metrov kubických dreva. Priemerné speňaženie dreva sa zvýšilo na 48,92 eur za meter kubický z 41,36 eura v roku 2010.