Manažéri košických teplární nechcú vrátiť zlaté padáky

21.6.2012

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Dvaja z troch bývalých vrcholových manažérov spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. (TEKO) sa nechcú vzdať odstupného. Uviedol to nový šéf teplárne Ladislav Koch.

Bývalý generálny riaditeľ košickej teplárne Miroslav Nosál, finančný riaditeľ Ján Huraj (obaja nominanti SaS) a riaditeľ úseku pre informatiku a ľudské zdroje Viliam Beňo (nominant KDH) si nárokujú vyplatenie odstupného v celkovej výške takmer 175 tisíc eur.

“So všetkými sme sa snažili rokovať o tom, aby sa aj kvôli nepriaznivej finančnej situácii svojho nároku vzdali. Dohodu sa nám podarilo uzavrieť len s bývalým finančným riaditeľom Jánom Hurajom, ktorý pristúpil na zníženie svojej sumy odstupného na 14 tisíc eur, čo predstavuje dvojmesačné odstupné. S mojim predchodcom Miroslavom Nosálom sa nám dohodnúť nepodarilo. Mohli sme sa síce ešte o jeho odstupné vo výške 40 000 EUR súdiť, no výsledok by bol neistý,“ uviedol Koch.

Vzdal sa iba jeden

Podľa šéfa košickej teplárne bývalému riaditeľovi úseku pre informatiku a ľudské zdroje Viliamovi Beňovi navrhlo nové vedenie, aby sa vzdal celého svojho odstupného.

“On to odmietol. Od pondelka je práceneschopný a odvtedy s nami už nekomunikoval,“ konštatoval Koch. Nové vedenie spoločnosti

Tepláreň Košice považuje prístup niektorých nominantov bývalej vládnej koalície pri rokovaní o ich vlastnom odstupnom za nekorektný. “Nehovoriac o tom, že oni sami naplánovali vôbec prvýkrát v histórii našej spoločnosti na tento rok stratu 1,5 mil. eur,“ uzavrel Koch.

Zlaté padáky skončili

Manažéri firiem s majetkovou účasťou štátu v rezorte dopravy už podpísali dodatky, ktoré zamedzia tomu, aby pri odchode dostali tzv. zlaté padáky.

Poslancom Národnej rady SR to dnes počas Hodiny otázok povedal predseda vlády Robert Fico. „Pokúsime sa všade tam, kde nastúpili predstavitelia štátu do takýchto podnikov, a existujú takéto zmluvy, aby podpísali dodatky a zbavili sme sa tejto traumy,“ dodal.

Predseda vlády poslancov ubezpečil, že kabinet tejto otázke venuje náležitú pozornosť a chystá nápravu, aby manažéri v štátnych firmách nedostávali odmeny, na ktorých sa dá bohatnúť.

„Je potrebné zmeniť doterajší systém odmeňovania, aby sa v budúcnosti už nestalo, že manažéri po skončení budú opäť odchádzať s neúmerne vysokým odstupným,“ vyhlásil. Ako konkrétne bude odmeňovanie v budúcnosti vyzerať, Fico neprezradil, podotkol však, že ministri mu už predložili návrhy na odmeny.

Na druhej strane však podľa Fica treba pamätať na skutočnosť, že nie je možné získať kvalitných manažérov za 300 či 400 eur a preto ich ohodnotenie musí byť dostatočne konkurencieschopné. „Je nutné nastaviť rozumnú hranicu, aby to bolo dostatočne atraktívne a zároveň nevyvolávalo oprávnené obavy verejnosti,“ povedal.

Špecifickým prípadom sú podľa šéfa exekutívy firmy, kde má podiel súkromný investor aj štát. Upozornil, že napríklad prevádzkový riaditeľ firmy Transpetrol v roku 2011 zarobil 172-tisíc eur. Spomenul aj údaje, podľa ktorých mal člen predstavenstva v Slovenskom plynárenskom priemysle nárok na mesačný plat vo výške 8 500 eur, predseda dozornej rady 3 700 eur a jej členovia 2 700 eur.