Minister Mikloš odvolal šéfa finančnej správy Krnáča

20.2.2012

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Minister financií Ivan Mikloš odvolal z funkcie povereného prezidenta finančnej správy Igora Krnáča.

Ako ďalej informoval v pondelok na tlačovej besede minister financií, dôvodom tohto kroku je nezvládnutie náročných úloh vedením Finančnej správy SR.

Igora Krnáča nahradí Mária Machová

Igora Krnáča Mikloš odvolal s účinnosťou k 20. februáru a za poverenú prezidentku finančnej správy určil doterajšiu generálnu riaditeľku sekcie ciel Máriu Machovú.

Vo svojej funkcii by mal pritom skončiť aj poverený riaditeľ Kompetenčného centra finančných operácií Miroslav Mikulčík. „Pani Machová ma informovala o tom, že ak bude poverená, tak jedným z jej rozhodnutí bude odvolanie Miroslava Mikulčíka, čo som zobral na vedomie,“ uviedol v pondelok Mikloš.

Zasadne pracovná skupina

Ministerstvo financií chce problematickú situáciu v daňovom informačnom systéme riešiť aj zvolaním riadiaceho výboru projektu Unitas a chce vytvoriť aj stálu pracovnú skupinu, ktorá by sa venovala riešeniu problémov. Nový informačný systém by mal pritom podľa Mikloša fungovať na celom Slovensku už do konca týždňa.

„Nový informačný systém bol cez víkend rozbehnutý v Bratislave a v najbližších dňoch, najneskôr do konca tohto týždňa, by mal byť rozbehnutý aj na ďalších daňových úradoch na celom Slovensku,“ vyhlásil Mikloš.

Nezvládnutie situácie vedením finančnej správy pri prechode na nový informačný systém je podľa Ivana Mikloša jedným z dvoch dôvodov súčasných problémov. Druhým je podľa jeho slov nesúčinnosť firmy Novitech, ktorá bola pôvodným dodávateľom informačného systému. Súčinnosť firmy bola podľa Mikloša nevyhnutná pre prepojenie systémov.

Mikloš podľa Fica zlyhal politicky aj profesionálne

Odvolaním Igora Krnáča minister financií Ivan Mikloš podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica definitívne potvrdil, že daňový informačný systém je nefunkčný a na daňových úradoch vládne „doba kamenná“.

„Ivan Mikloš ako politicky zodpovedný za rezort, v rámci ktorého sú dane, zlyhal politicky, zlyhal profesionálne a nemôže sa zbaviť zbabelo zodpovednosti len tak, že opäť siahne na nejakého nízkeho úradníka,“ vyhlásil v reakcii na rozhodnutie ministra financií Robert Fico. Aj vzhľadom na rozhodnutie ministra financií by mal prezident Ivan Gašparovič podľa Fica zvážiť svoju právomoc a rozhodnúť o odobratí poverenia Ivana Mikloša viesť rezort financií.

O riešení problémov na daňových úradoch chce Smer-SD hovoriť aj v parlamente, a to v rámci schôdze, ktorá by mala byť podľa predsedu strany zvolaná pre zákon vrátený prezidentom. NR SR by podľa Fica mala držať kontrolu nad funkčnosťou daňového systému.

„Predložíme návrh uznesenia, v rámci ktorého dáme určitú predstavu o krízovom režime, ktorý by mal fungovať v rámci daní, správy a výberu daní a veríme, že tento bod programu bude prerokovaný,“ povedal v pondelok Fico. Smer podľa Roberta Fica taktiež chce, aby vláda predstavila zoznam ľudí, ktorí budú zodpovedať za funkčnosť daňového systému až do vzniku novej vlády.

Igor Krnáč vo funkcii vystriedal Miroslava Mikulčíka

Igora Krnáča poveril minister financií Ivan Mikloš vedením vtedajšieho Daňového riaditeľstva SR v polovici mája minulého roka.

Krnáč vo funkcii vystriedal Miroslava Mikulčíka, ktorý z funkcie odstúpil po tom, čo premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) v druhej polovici apríla pre sporný prenájom budovy pre daňové orgány v Košiciach svojmu straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi povedala, že zvažuje svoje zotrvanie na poste predsedníčky vlády.

Miroslav Mikulčík sa v tomto roku stal povereným riaditeľom Kompetenčného centra finančných operácií, ktoré spadá pod novovzniknutú Finančnú správu SR.