Ministerstvo preverí kotolníka a žilinskú nemocnicu

14.1.2013

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) požiadalo na rokovaní odvetvovej tripartity ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby vykonala kontrolu v žilinskej nemocnici.

Podľa predsedu lekárskych odborárov Petra Visolajského im nejde len o medializovanú kauzu, podľa ktorej spoločnosť s konateľom kotolníkom vytvorila ozdravný plán tomuto zariadeniu.

„Pani ministerka nám prisľúbila vytvorenie takejto ministerskej kontroly v nemocnici a na jej závery budeme čakať,“ povedal Visolajský. Podľa rezortu zdravotníctva, kontrola bude hĺbková a bude slúžiť aj na očistenie mena riaditeľa žilinskej nemocnice Štefan Voláka.

Ako informovala TV Markíza, riaditeľ nemocnice Volák podľa dostupných zmlúv kúpil kľúčový dokument potrebný pre záchranu nemocnice – ozdravný plán – od svojho suseda Juraja Majera. Ten pracuje ako kotolník a zároveň je konateľom spoločnosti PP Partnership. Volák zaplatil za dokument z 10-tisíc eur z rozpočtu nemocnice a podľa TV Markíza ho schválilo ministerstvo zdravotníctva.

Samotný Majer nedokázal redaktorom TV Markíza povedať, čomu sa venuje firma PP Partnership.

Podľa Visolajského však otáznikov na osobu riaditeľa začína byť príliš veľa na to, aby k tomu pristupovali ako k bežnej kauze. „Akonáhle budeme mať podozrenie, budeme to riešiť s kompetentnými orgánmi,“ zakončil Visolajský.

Stanoviska ministerstva k reportáži TV Markíza

Prístup redakcie TV Markíza a autorské príspevky redaktorky Barbory Demešovej, ktorých nosnou témou je Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina, majú viaceré znaky lživej a zavádzajúcej kampane. Už samotná štruktúra jednotlivých príspevkov sa dlhodobo zameriava proti riaditeľovi nemocnice Štefanovi Volákovi. Vzhľadom na to, že ide o nemocnicu v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, možno tieto praktiky vnímať aj ako znevažovanie práce ministerstva pod vedením Zuzany Zvolenskej.

Redaktorka Demešová vo svojich reportážach uviedla množstvo klamstiev a nepravdivých informácií, a to aj napriek tomu, že jej rovnako ako ministerstvo, tak aj vedenie nemocnice poskytlo korektné odpovede. Realita je však taká, že verejnosť bola vždy informovaná zavádzajúco, účelovo a neférovo. Divák tak dostal maximálne skreslenú a zavádzajúcu informáciu, v ktorej boli poskladané jednotlivé fakty a výpovede účelovo so zámerom diskreditovať riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina a jeho najbližších spolupracovníkov.

Ministerstvo sa nazdáva, že redaktorka Barbora Demešová vo svojej práci porušila profesionálne a etické pravidlá žurnalistickej tvorby, keď vopred riaditeľa Štefana Voláka (respondenta) neupozornila na skutočnosť, že si telefonický rozhovor nahráva a odvysiela ho. Naopak, riaditeľ FNsP Žilina Š. Volák redaktorku v textovej správe a prostredníctvom mailu požiadal, aby mu zaslala všetky jej otázky elektronickou poštou a následne jej budú zodpovedané, na jeho výzvu však nereagovala. Žiaľ, pani redaktorka Demešová zvolila inú formu a pristúpila k utajenej nahrávke rozhovoru a navyše – ju odvysielala.

Odvysielané reportáže vníma ministerstvo zdravotníctva ako poškodenie dobrého mena ministerstva, riaditeľa FNsP Žilina a rovnako aj ministerky. Zároveň ide aj o osočovanie a znevažovanie doterajších krokov rezortu v prospech skvalitňovania zdravotníctva.