Multilaterálne dohody sú

9.1.2013

PARÍŽ 9. januára (WEBNOVINY) – Multilaterálne obchodné dohody sú „mŕtve“, vyhlásil v utorok francúzsky minister priemyslu Arnaud Montebourg.

Dohody, do ktorých je zapojených viacero štátov, sa podľa neho dnes nedajú vyjednať, pretože nie je možné ignorovať navzájom si konkurujúce národné záujmy.

„Uprednostňujeme bilaterálne dohody, pretože sa nedajú nájsť pravidlá, ktoré by vyhovovali každému v multilaterálnych vzťahoch, pri ktorých si každá strana nárokuje právo veta,“ povedal Montebourg novinárom na pracovnom obede.

Najnovšie snahy o multilaterálnu zmluvu naštartoval britský premiér David Cameron, ktorý vyzval EÚ a USA na uzavretie dohody o voľnom obchode, ktorá by stimulovala ekonomický rast regiónov, ktoré spolu tvoria tretinu svetovej ekonomiky.

Vyjednávanie sa podľa oficiálnych zdrojov začne v polovici roka 2013. Francúzsko aj USA budú pritom chcieť chrániť svoje ekonomiky pred „neférovou“ konkurenciou, tvrdí pritom minister Montebourg. Dodal, že nesúhlasí so spôsobom, ktorým EÚ vyjednáva v mene členských štátov, samotnú dohodu však neodmietol.

Najvýznamnejší pokus o vytvorenie globálnej obchodnej dohody pod záštitou Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa začal v katarskej Dohe v roku 2001. Cieľom dohody mala byť podpora exportu chudobných krajín, ako aj svetovej ekonomiky. Skolabovali však v roku 2008 pre nezhody Západu a rastúcich trhov v otázkach poľnohospodárstva, služieb a duševného vlastníctva.