Na bežný nákup potravín Slováci pracovali o 15 minút dlhšie

23.3.2012

BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Na väčšinu tovarov Slováci v minulom roku robili dlhšie. Inflácia, ktorá dosiahla 3,9 %, totiž vlani prevýšila nominálny rast platov, ktorý dosiahol 2,2%.

Zo svojho priemerného zárobku 786 eur si tak Slovák mohol v minulom roku kúpiť menej tovarov a služieb, konštatuje sa v analýze Poštovej banky.

Podľa analytikov Poštovej banky tak museli obyvatelia Slovenska v minulom roku odpracovať na bežný nákup potravín o štvrťhodinu dlhší čas, ako v roku 2010.

Súčasťou tohto nákupného koša sú tradičné potraviny ako ryža, múka, chlieb, bravčové mäso, kurča, saláma, mliečne výrobky, čokoláda, káva, ovocie a zemiaky. Kým v roku 2010 sme na takýto nákup pracovali zhruba 3 hodiny 50 minút, vlani to už bolo vyše štyroch hodín. Takto zostavený nákup pritom zdražel z 18,5 eur na 20,1 eur.

Takýto vývoj sa však netýkal iba potravín. Napríklad na liter 95 oktánového benzínu museli Slováci podľa Poštovej banky vlani robiť o vyše 2 minúty dlhšie a podobné to bolo aj pri ostatných typoch pohonných látok. Kratšie však Slováci pracovali na tovary dlhodobej spotreby, ich ceny totiž počas minulého roka klesali.

Týkalo sa to aj nehnuteľností na bývanie, kde priemerná cena za meter štvorcový klesla z 1 291 eur v roku 2010 na 1 251 eur v minulom roku.