Na zdravotnú starostlivosť čaká dvadsaťtisíc pacientov

18.7.2012

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Na čakacích listinách je v súčasnosti evidovaných 20 tisíc poistencov. Vzhľadom k poistnému kmeňu najviac pacientov čakajúcich na operáciu či zákrok má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), najmenej poisťovňa Union.

Vyplýva to z analýzy Health policy institute (HPI), ktorú zverejnila na svojej webovej stránke. V období od októbra 2011 do marca tohto roka zaznamenali čistý nárast poistencov na čakacích listinách všetky tri zdravotné poisťovne. Dôvera o 1,5 %, Union o 46, 2 % a VšZP o 110,5 %.

„Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa ako jedinej poisťovni poistný kmeň znížil o 61 541 poistencov, avšak zároveň sa počet jej poistencov na čakacích listinách zvýšil o 8 422 ľudí,“ uvádza HPI.

VšZP vedie aj v dĺžke čakacích dôb na umelý bedrový alebo kolenný kĺb, ktoré sa pohybujú od 17 do 18 mesiacov, v Dôvere a Unione predstavujú približne 13 mesiacov.

Práve tieto ochorenia spolu so šedým zákalom a aterosklerózou patria na Slovensku k tým, na operáciu ktorých čaká najviac ľudí. Ako konštatuje správa HPI, len za posledný rok a pol sa počet pacientov trpiacich artrózou bedrového alebo kolenného kĺbu či šedým zákalom na čakacích listinách strojnásobil.

Ekonomický vplyv je citeľný

„Pomalý, priebežný nárast tohto čísla nie je žiadnym prekvapením. Je to výsledok viacerých, hlavne ekonomických (kríza, neefektívne využívanie zdrojov v zdravotníctve, nekryté mzdy lekárov a sestier) a demografických (starnutie populácie) ukazovateľov na Slovensku, a rovnako aj absentujúcej legislatívy, ktorá by v rámci zákonného nároku jasne stanovila časovú rovinu pre poskytnutie jednotlivých výkonov,“ konštatuje HPI.

V porovnaní s rokom 2008 sa čakacia lehota na operáciu bedrového kĺbu vo všeobecnosti predĺžila približne o šesť týždňov, na operáciu šedého zákalu sa čaká v priemere dlhšie o viac ako 40 %.

Inštitút prostredníctvom takzvaného mystery shoppingu porovnával aj to, ako dlho sa čaká na operácie v jednotlivých nemocniciach. Na totálnu endoprotézu kolenného alebo bedrového kĺbu si najdlhšie pacienti počkajú vo fakultných nemocniciach v Trenčíne a Prešove, a to približne tri roky.

Súkromníci sú rýchlejší

Okrem súkromných kliník, kde je čakacia lehota na operáciu najkratšia, pacientov s ochorením bedrového kĺbu nenechajú dlho čakať ani v Nemocnici s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach, Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach a Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici, kde sa pacient na operáciu dostane do troch mesiacov.

Čakacia doba na operáciu šedého zákalu je najdlhšia v nemocnici v Topoľčanoch, Univerzitnej nemocnici v Martine a Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a to približne sedem mesiacov.

Naopak najskôr sa zákroku dočkajú pacienti trpiaci šedým zákalom v súkromných spoločnostiach, ale i v univerzitných nemocniciach v Košiciach a sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke alebo vo všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote či v nemocnici v Trebišove.