Na železniciach od nedele platí nový cestovný poriadok

9.12.2012

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Od nedele začal na železniciach platiť nový cestovný poriadok 2012/2013.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na základe požiadavky rezortu dopravy prvýkrát novým spôsobom stanovila režim dopravnej obsluhy.

„Ten definuje rozloženie vlakov a základný koncept dopravnej obsluhy medzi jednotlivými železničnými stanicami,“ uviedol generálny riaditeľ Sekcie železničnej dopravy a dráh ministerstva dopravy Jiří Kubáček.

Na väčšine traťových úsekov sa zavádza taktová dopravná obsluha v diaľkovej, prímestskej aj v regionálnej doprave. Novinkou bude pásmová dopravná obsluha na traťovom úseku Bratislava – Kúty.

Princíp pásovej obsluhy spočíva v zabezpečení kvalitnej dopravnej obsluhy v okolí významnej mestskej aglomerácie tak, aby bol zabezpečený rýchly zvoz cestujúcich z blízkych aj vzdialených miest a obcí na danej trati.

Doprava bude zabezpečovaná dvoma kategóriami vlakov. Budú to osobné vlaky, ktoré zastavujú vo všetkých staniciach a zastávkach a tvoria prípoje k rýchlym vlakom REX. Tiež to budú vlaky kategórie REX, ktoré zabezpečujú rýchlu prepravu zo vzdialených obcí bez zastavenia v okolí mestskej aglomerácie.

Zmeny na železniciach

Pozrite si, čo sa zmenilo v regionálnej a prímestskej doprave TU

Pozrite si, čo sa zmenilo na vnútroštátnej diaľkovej doprave TU

Pozrite si, čo sa zmenilo v medzištátnej doprave TU

Železnice cez sviatky vypravia 13 posilových vlakov, Pozrite si, ako budú jazdiť TU