Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva už iba pár dní

24.9.2013

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Zdravotné poisťovne predlžujú otváracie hodiny na svojich pobočkách pre vrcholiace prepoisťovacie obdobie, ktoré končí 30. septembra.

Poistenci, ktorí sa rozhodnú pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne tak budú môcť urobiť aj počas víkendu.

Občania, ktorí sa rozhodli zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, tak môžu učiniť do konca septembra.

Následne sa klientmi novej poisťovne sa stanú od 1. januára budúceho roka.

Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa odhlasovať nemusia. Ako podotkla Balážová, v tomto roku platí novinka a to takzvané späťvzatie prihlášky. „Znamená to, že ak si poistenci v tomto prepoisťovacom období (teda od 1. 10. 2012 do 30. 9. 2013) už podali prihlášku z dôvodu zmeny zdravotnej poisťovne, môžu ešte svoje rozhodnutie zmeniť a vziať ju späť,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová.

Urobiť tak musia do konca septembra v tej zdravotnej poisťovni, do ktorej prihlášku podali, a to buď osobne alebo poštou. Od budúceho roka tak zostanú klientmi pôvodnej poisťovne.

Uplynulý rok chcelo zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu 187 341 ľudí, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou však neakceptoval 10-tisíc prihlášok, najčastejšie pre duplicitu či pre chybné údaje. Začiatkom tohto roka tak do inej zdravotnej poisťovne prestúpilo 177 160 ľudí.

Na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia aktuálne pôsobí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa s 64,09 percentným podielom a dve súkromné poisťovne. Dôvera má 27,49 % a Union 8,42 % poistencov.

Otváracie hodiny poisťovní

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Klientske pracoviská VšZP budú vo štvrtok (26. septembra) otvorené do 15.00 hodiny, v piatok (27. septembra) a v pondelok (30. septembra) sa stránkové hodiny predlžia do 18.00. Expozitúru v bratislavskej časti Lamač bude možné navštíviť aj počas víkendu (28. a 29. septembra) až do 21.00 hod.

„Skúsenosti z minulých rokov totiž potvrdzujú, že veľká časť poistencov si možnosť podať prihlášku necháva na posledné dni pred uplynutím zákonom stanoveného termínu,“ uviedla na margo predĺžených stránkových hodín Balážová.

Zdravotná poisťovňa Dôvera

Zdravotná poisťovňa Dôvera má rozšírené otváracie hodiny od začiatku tohto týždňa až do konca septembra na všetkých 74 pobočkách. Ako informovala PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová, od pondelka do nedele majú pracoviská otvorené do 17.00, prípadne o hodinu dlhšie.

V posledný septembrový deň budú pobočky sprístupnené do 18.00 až 20.00 hodiny, v závislosti od jednotlivých pracovísk. Počas víkendu bude mať Dôvera otvorenú pobočku v bratislavskom nákupnom centre v Petržalke, a to od 9.00 do 21.00 hodiny.

Zdravotná poisťovňa Union

Predĺžené otváracie hodiny bude mať aj zdravotná poisťovňa Union, a to posledné tri septembrové dni (28. až 30. septembra). Zaniesť prihlášku do niektorého z kontaktných miest Unionu bude možné počas soboty od 8.00 do 16.00 hodiny.

V nedeľu v tom istom čase budú otvorené už len pobočky v krajských mestách, s výnimkou Trnavy. Následne v pondelok budú k dispozícií všetky kontaktné miesta do 18.00 hodiny. Podrobné informácie o otváracích hodinách majú zdravotné poisťovne zverejnené na svojich webstránkach.