NDS chce ochrániť verejné peniaze, analyzuje pokuty

24.5.2013

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v prípade pokuty vo veci poistných zmlúv, ktorú 23. mája udelil Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Milanovi Gajdošovi a Danielovi Makovi z NDS, analyzuje možné dôsledky zatiaľ nedoručeného rozhodnutia výboru.

„V záujme ochrany NDS, resp. majetku štátu, pripravuje NDS také riešenie, ktoré nevystaví majetok NDS, ani majetok štátu, do rizika z dôvodu prípadných škôd spôsobených členmi orgánov spoločnosti a zadosťučiní rozhodnutiu parlamentného výboru,“ informoval agentúru SITA hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík.

Parlamentným výborom posudzovaná poistná zmluva ani žiadna iná zmluva NDS podľa Jánošíka nekryje pokuty verejným funkcionárom udelené parlamentným výborom.

NDS tak reaguje na februárové vyhlásenie predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS), podľa ktorého „najväčšie absurdum zmluvy je to, že ak im my tú pokutu udelíme, aj tá je poistným plnením a bude ju platiť poisťovňa za nich“.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií udelil dvom funkcionárom NDS Milanovi Gajdošovi a Danielovi Makovi pre poistné zmluvy pokutu vo výške 12-násobku mesačného platu. Manažment NDS v júni 2012 uzavrel miliónovú poistnú zmluvu proti spôsobeným škodám.

Zmluva, za ktorú NDS z peňazí daňových poplatníkov v priebehu troch rokov zaplatí takmer milión eur, kryje manažérov a riadiacich zamestnancov spoločnosti v prípade akýchkoľvek škôd, ktoré spôsobia.