Nemocničné lôžka čakajú škrty, chronických pribudne

22.11.2012

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) začala optimalizáciu lôžkového fondu nemocníc.

Jej cieľom je zníženie počtu nadbytočných akútnych lôžok a naopak zvýšenie chronických, ktoré sú na Slovensku vzhľadom na starnutie populácie nedostatočné.

„Vyhodnocujeme lôžka z pohľadu materiálno-personálneho a technického vybavenia a dohadujeme sa s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti o zazmluvnení buď bezproblémovom, alebo podmienečnom, kde im necháme časový priestor na odstránenie nedostatkov,“ povedal generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai.

Poisťovňa bude na mesačnej báze analyzovať lôžkový fond všetkých nemocníc v rámci jedného kraja. V novembri začala v Nitrianskom kraji. Výsledkom analýzy a následných rokovaní s jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami je, že od prvého januára budúceho roka neuzatvorí VšZP zmluvu na jedno oddelenie vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Podmienečné zmluvy na polroka dostanú štyri oddelenia v kraji, ktoré si musia doplniť materiálno-personálne alebo technické vybavenie a s jedným zdravotníckym zariadením uzatvorí poisťovňa zmluvu na jeden rok, počas ktorého musí táto nemocnica zmeniť akútne lôžka na chronické.

„Neberieme im finančné prostriedky, tie im garantujeme na ďalšie obdobie, ale musí dôjsť k zmene štruktúry v danej nemocnici,“ uviedol Forai. Predpokladá, že v iných krajoch bude nezazmluvnenie či podmienečné zazmluvnenie vyššie ako v prípade nitrianskej samosprávy.

Forai takýto scenár predpovedá pre Košický a Žilinský kraj. VšZP naposledy optimalizovala lôžka v lete minulého roka, kedy nezazmluvnila 116 lôžkových oddelení. Odpoveď na to, koľko ich bude tentoraz, dajú spomínané štúdie v jednotlivých krajoch.

VšZP zároveň od budúceho roka pristupuje k centrálnemu nákupu liekov, kde predpokladá úsporu na budúci rok vo výške 20 miliónov eur. Ďalších 6 až 7 miliónov by mala poisťovňa ušetriť pri centrálnom nákupe laboratórnych vyšetrení zo strany desiatich najvýznamnejších objednávateľov. Tieto financie sa podľa Foraia naspäť vrátia do systému.