Nevyhovujúci mak s morfínom sa mohol dostať aj na Slovensko

6.2.2014

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Mak s nadlimitným množstvom morfínu, ktorý odhalila česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) v prevádzkach Aholdu a Jednoty, sa mohol dostať aj na Slovensko. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

„Výkon kontrol pokračuje, výsledky sú priebežne zasielané zo strany Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy na národný kontaktný bod – Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá,“ spresnila ŠVPS.

Odporúčame aj:

Česi odhalili mak s morfínom, nitky vedú aj na Slovensko

Podľa informácií, ktoré v utorok zverejnil portál idnes.cz, išlo o výrobok spoločnosti Encinger z Bratislavy, ktorý objavili kontrolóri v prevádzke Ahold, a o výrobok firmy Essa z Českých Budejovíc, ktorý odobrali v prevádzke Jednota, spotrebné družstvo Plasy. Celkovo inšpektori posúdili 24 šarží, z ktorých dve vzorky vykázali nadlimitné hodnoty morfínu.

V prvej vzorke odhalila analýza koncentráciu morfínu v množstve 78,8 miligramu na kilogram a v druhom prípade to bolo 88,1 miligramu na kilogram. Ministerstvo zdravotníctva ČR však povoľuje limit 43 miligramov na kilogram, pričom vyššiu koncentráciu považuje za nebezpečnú.

„Nariadili sme predajcom ihneď stiahnuť chybné šarže potravín z obchodnej siete a s povinnými osobami začneme správne konanie o uložení pokuty,“ uviedol pre idnes.cz hovorca SZPI Pavel Kopřiva. Podľa neho inšpekcia tiež zakázala tri šarže maku, ktoré nezodpovedali kvalite. Jedna z nich obsahovala nečistoty, ďalšia mala nepríjemnú horkú chuť a pri tretej boli semená neprirodzene zafarbené.