Nórsky rozpočet má vďaka príjmom z ropy obrovské prebytky

11.3.2013

OSLO 11. marca (WEBNOVINY) – Nórsko by budúci rok malo minúť menej zo svojich lukratívnych príjmov z ťažby ropy a využiť dobré časy na vytváranie úspor pre budúcnosť.

Vyhlásil to v nedeľu nórsky minister financií Sigbjörn Johnsen.

Nórsko má hospodárstvo s najlepším výkonom v západnej Európe a jeho štátny rozpočet má vďaka príjmom z ropy obrovské prebytky.

Kritici však tvrdia, že vláda aj tak míňa priveľa a poškodzuje tak konkurencieschopnosť krajiny. „Keď sa krajine darí dobre, keď je výkon ekonomiky v pevninskom Nórsku dobrý, mali by sme míňať menej z ropných príjmov a viac šetriť,“ súhlasil Johnsen v rozhovore len deň predtým, ako nórska vláda začne pracovať na rozpočte na rok 2014.

Dodal, že navrhne rozpočet, ktorý to zohľadní, keďže predpokladá vyšší príjem z daní a nižšie výdavky na kompenzáciu práceneschopných.

Nórsko na rozdiel od iných krajín v Európe nemá žiadny rozpočtový deficit, hospodári naopak s prebytkom na úrovni približne 12 % HDP krajiny. Nasporené ropné peniaze dosahujú 710 mld. USD, čo je približne 140 % HDP, pričom vláda môže podľa zákona z tohto balíka ročne minúť 4 %.

Výdavky na rok 2013 sú naplánované na 3,3 %, podľa oponentov sú však pre krajinu s 5 mil. obyvateľov aj tak zbytočne vysoké. Predpokladá sa, že do roku 2020 nórske úspory z ropy, ktoré sa zhodnocujú v samostatnom štátnom fonde, narastú na 1,1 bil. USD, čo je po prepočte približne 220 tis. USD na obyvateľa, vrátane detí.

(1 EUR = 1,3090 USD)