Nový viceprezident a budúci prezident a CEO IKEA Group

18.9.2012

BRATISLAVA 18. septembra (WBN/PR) – Peter Agnefjäll bol menovaný viceprezidentom IKEA Group. V nastávajúcom roku sa bude zoznamovať s problematikou, aby 1. septembra 2013 mohol od Mikaela Ohlssona prevziať funkciu prezidenta a CEO.

Mikael Ohlsson, ktorý bol poverený funkciou prezidenta a CEO na obdobie 3 až 5 rokov, po 34 rokoch úspešného pôsobenia v IKEA Group informoval predstavenstvo spoločnosti o tom, že by chcel z funkcie o rok odstúpiť.

„Spoločnosť IKEA zaznamenala pod vedením Mikaela Ohlssona, i napriek nepriaznivej ekonomickej situácii, významný rozvoj. Súčasné obchodné smerovanie IKEA, ktoré je naplánované až do roku 2020, sa príchodom nového prezidenta meniť nebude. Peter Agnefjäll naviaže na úspechy Mikaela Ohlssona, k čomu by mu mala pomôcť dôkladná príprava a oboznámenie sa s problematikou počas nasledujúceho roka,“ hovorí Göran Grosskopf, predseda Ingka Holding BV – materskej spoločnosti IKEA Group.

Peter Agnefjäll má 41 rokov a v súčasnosti pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa IKEA Švédsko. Do IKEA nastúpil v roku 1995 a od tej doby pracoval na vedúcich pozíciách v IKEA Group vo Švédsku i medzinárodne, vo vývoji sortimentu v IKEA of Sweden (IOS) a taktiež pôsobil ako riaditeľ obchodného domu v Taliansku. V rokoch 2008 a 2009 bol Peter Agnefjäll asistentom Ingvara Kamprada, Andersa Dahlviga a Mikaela Ohlssona.

„S radosťou vítam Petra ako viceprezidenta. Mal som to šťastie sledovať Petra už od jeho počiatku v IKEA a v priebehu celého obdobia sme úzko spolupracovali. Teším sa na našu vzájomnú spoluprácu a verím, že sa mi počas nasledujúcich 11 mesiacov podarí odovzdať mu čo najviac svojich vedomostí i skúseností. Peter má veľmi silný vzťah k IKEA a k našej vízii a je skvelým lídrom. Som presvedčený, že spoločne s našimi kolegami bude pokračovať v pozitívnom vývoji IKEA,“ hovorí Mikael Ohlsson.

Mikael Ohlsson (55) ostáva vo funkcii prezidenta a CEO IKEA Group až do 1. septembra 2013, podľa dohody. Následne by rád zužitkoval svojich 34 rokov skúseností v IKEA, prevažne vo vedúcich operatívnych pozíciách a od roku 1995 aj vo výkonnom manažmente, v práci pre predstavenstvá rôznych firiem a organizácií a venoval viac času svojej rodine.

„Rád by som sa Mikaelovi poďakoval za to, že venoval IKEA svoju dušu po celých 34 rokov, no predovšetkým ako CEO v poslednom dôležitom období. Veľmi oceňujem, že s nami ostane ešte jeden rok, aby poskytol Petrovi čo najväčšiu podporu a zabezpečil plynulé odovzdanie IKEA,“ hovorí Ingvar Kamprad.

„Veľmi si cením dobrú a podnetnú spoluprácu s Mikaelom, a verím, že s ním budem nejakým spôsobom spolupracovať aj v budúcnosti,“ hovorí Jonas Kamprad, člen predstavenstva INGKA.

„O rok budem mať príležitosť prísť a poďakovať Mikaelovi za všetko, čo dokázal a dôkladnejšie predstaviť Petra. Do tej doby sa nič nedeje, budeme pracovať ako doposiaľ,“ Göran Grosskopf.