O grécke železnice sa pobijú tri skupiny

17.9.2013

ATÉNY 17. septembra (WEBNOVINY) – O kúpu gréckeho štátneho železničného prepravcu TrainOSE prejavili záujem tri skupiny. V pondelok o tom informovala privatizačná agentúra HRADF.

Svoj záujem o 100 % podiel v TrainOSE podľa zdrojov blízkych rokovaniam prejavil francúzsky železničný prepravca SNCF, rumunská skupina Grampet a grécka stavebná firma GEK Terna v spolupráci s ruskou železničnou spoločnosťou RZD.

TrainOSE v dôsledku gréckej dlhovej krízy, ktorá sa začala v roku 2009, už prešiel reštrukturalizáciou za 1,4 mld. eur zo štátnych zdrojov a Atény dúfajú, že privatizácia železničného prepravcu by mohla vyniesť minimálne 200 mil. eur. Podľa HRADF by tiež mohla prispieť k modernizácii železničnej siete v krajine, zlepšiť prístup cestujúcich a tovarov do zvyšku Európy a vytvoriť pracovné miesta.

TrainOSE podľa informácií na svojej internetovej stránke prevádzkuje všetky osobné a nákladné železničné spojenia na 500 linkách a 2 500 km železničných tratí v Grécku. Železničnú infraštruktúru, vrátane koľajovej siete v Grécku, vlastní železničná organizácia OSE, jej predaj však súčasťou privatizačného plánu nie je.

Predaj veľkej časti štátnych aktív je dôležitou podmienkou finančnej pomoci v celkovej hodnote 240 mld. eur, ktorú Grécku poskytujú Medzinárodný menový fond a EÚ. Atény tento rok musia podľa podmienok záchranného programu privatizáciami získať 1,6 mld. eur.